Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. I-Soon na jednu stranu pomáhal chránit zařízení policie a dalších úředníků, ale také vyvíjel trojské koně a další špionážní malware, pomocí kterých získávali zaměstnanci přístup k počítačům obětí a mohli vzdáleně počítače ovládat a špehovat. Společnost I-Soon se také prolamovala do chytrých telefonů vytipovaných obětí a využívala i různý hardware, například powerbanky, ke krádežím a sbírání citlivých dat. Chlubila se také schopností obejít dvoufaktorové ověřování a nabourat se do e-mailových účtů, účtů na sociálních sítích nebo získat přístup k SMS zprávám.

„Podle různých indicií se zdá, že většina uniklých dat je skutečně autentická. Několik zaměstnanců to potvrdilo novinářům a věrohodnost dat z úniku dosvědčily i některé oběti. Například Státní technická služba Kazachstánu vydala tiskovou zprávu, v níž potvrdila, že kazašské telekomunikační služby byly hacknuty již v roce 2020. Ve zprávě sice není konkrétně uveden tento únik, ale zmíněné subjekty se shodují s oběťmi zveřejněnými v úniku informací z I-Soon,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Ne všechny údaje z úniku jsou aktuální, ale celkově se jedná o unikátní pohled na vnitřní fungování čínských zpravodajských operací. Například časová osa interních konverzací se pohybuje od roku 2018 do roku 2023, ale pár snímků obrazovek pochází již z roku 2013, některé prezentační materiály nejsou datovány, ale odkazují na poměrně staré operační systémy.

Únik obsahuje online konverzace, údaje o obětech, dokumenty související s prodejem, marketingové prezentace, dokumentaci o produktech a systémech a mnoho dalšího.

Pokud jde o cíle, čínská bezpečnostní společnost I-Soon se zaměřovala především na 2 typy obětí:

  1. Jihovýchodní, jižní, východní a střední Asie – zejména vládní subjekty, letecké společnosti a telekomunikační sektor
  2. Sledování disidentů, etnik atd.

Mnoho aktivit je označeno jako protiteroristické operace. V úniku jsou i zmínky o cílech nebo dokumentech souvisejících s NATO, ale není dostatečně prokázán stabilní přístup do organizací nebo že získané dokumenty jsou výsledkem vnějšího útoku.

V posledních letech vidíme stále sofistikovanější a rozsáhlejší čínské špionážní kampaně. Pokud se nějaká organizace stane terčem pokročilé národní hackerské skupiny, není snadné se ubránit, ale správné zabezpečení a přísné bezpečnostní politiky mohou zastavit i profesionální hackery.

„Když došlo k úniku informací o ruské ransomwarové skupině Conti, která napadá kritickou infrastrukturu i zdravotnictví, ukázalo se, že některé kyberzločinecké organizace mají strukturu jako běžné společnosti. Rozdíl je, že I-Soon je opravdová firma, s marketingovými prezentacemi, řádnou dokumentací technologií a produktů a také informacemi o zákaznících a cílech. V obou případech je nicméně vidět, že jde o velmi dobře organizovaný byznys,“ dodává Daniel Šafář. „Oba úniky zároveň odhalují, že většina řadových zaměstnanců není dobře placená a má daleko k hollywoodské představě cool hackerů s luxusními vilami a rychlými auty.“

V uniklých dokumentech je i několik informací, které nám mohou pomoci s odhadem nákladů na provoz soukromého bezpečnostního kontraktora. Dokumenty obsahují informace o platech zaměstnanců, nákladech na pořizované služby, ceníky nástrojů a služeb poskytovaných společností I-Soon a také seznamy smluv, včetně finančních částek.

Například automatizovaná platforma pro penetrační testování stála na rok 1,6 milionu jüanů, což je přibližně 200 000 EUR. 2 miliony jüanů, tedy 250 000 EUR, stál roční přístup k platformě Tianji Query Platform, která poskytuje informace ze sociálních sítích, telekomunikačních společností a údaje o obyvatelstvu.

Co se týče služeb, například smlouva s jednotkou PLA 78012 na konci roku 2020 přinesla společnosti I-Soon 480 000 jüanů (60 000 EUR) a zahrnovala praktické školení a tréninkovou platformu. Smlouva s jedním z úřadů veřejné bezpečnosti z roku 2018 vynesla 220 000 jüanů (28 000 EUR) a společnost I-Soon měla zajistit přístup ke 4 konkrétním e-mailovým schránkám.

Únik každopádně potvrdil, na co v souvislosti s čínskými APT skupinami upozorňuje i kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies. Tyto skupiny využívají sledovací technologie a širokou škálu nástrojů, zároveň je čínský útočný ekosystém velmi komplexní a vzájemně propojený. Opírá se o vojenské jednotky i soukromé dodavatele, kterým outsourcuje potřebnou infrastrukturu nebo operace. Je proto komplikované spojit útoky s konkrétní skupinou, protože se použitá infrastruktura často překrývá a sdílené jsou nástroje i cíle. Někdy ale chyby útočníků pomohou odhalit skutečnou identitu hackerů a přiřadit je k národním státům, konkrétním jednotkám nebo známým dodavatelům. Lov hackerů a rozplétání útočných operací vyžaduje precizní detektivní práci. Úniky dat, jako jsme viděli v případech společnosti I-Soon nebo skupiny Conti, mohou pomoci odhalit další nebezpečné útočné a špionážní kampaně.

 

Novinky od českého týmu společnosti Check Point Software Technologies:

Facebook: https://www.facebook.com/CheckPointCzech

X: https://twitter.com/CheckPointCzech

LinkedIn: https://cz.linkedin.com/showcase/checkpointczech

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/

X: https://twitter.com/_cpresearch_

Sledujte novinky o společnosti Check Point Software Technologies:
X: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.

Napsat komentář