Německá organizace AV-TEST provedla testování kvality síťového zabezpečení jedenácti světových firem nabízejících bezpečnostní produkty. Výsledky brněnského Whalebone vyčnívaly i nad mnohem větší konkurencí. Česká republika je už nyní známá jako výrazný hráč na poli kyberbezpečnosti. Whalebone zapisuje další úspěch.

Na internetu všichni trávíme více a více času. S pandemii koronaviru navíc výrazně stoupl počet lidí pracujících z domova. S tím, jak se naše životy postupně přesouvají v mnoha ohledech on-line, se ale také logicky objevuje větší množství kyberzločinců a jejich záludných útoků, kterými připravují své oběti o citlivé, osobní informace nebo těžko uspořené finance. V ohrožení nejsou pouze jednotlivci, ale také celé společnosti.

Síla síťového zabezpečení

Ve zmiňovaném testu se ukázalo, že v oblasti kybernetického zabezpečení brněnský Whalebone převyšuje evropskou konkurenci. Jeho úspěch spočívá také v tom, že přináší něco jiného než obyčejný antivirus, který je nutné nainstalovat do mobilu nebo počítače.

Zabezpečení poskytuje na síťové úrovni, kdy jsou automaticky chráněna všechna zařízení, která se k dané síti připojí. Whalebone tuto službu a jiné další poskytuje především velkým telekomunikačním operátorům, ale i soukromým společnostem a institucím státní správy.

Jak probíhal samotný test?

Rozsáhlý test nezávislé společnosti AV-TEST zjišťoval u jedenácti evropských kyberbezpečnostních společností, jak úspěšné jsou v odhalování nebezpečných hrozeb. Útoky mohou mít různou podobu od klasického phishingu až po ransomware, pomocí kterého útočník typicky zablokuje uživateli přístup k jeho datům a následně jej vydírá.

Krom samotné míry odhalení závadných domén bylo součástí testu také to, jak často daný bezpečnostní systém mylně vyhodnotí legitimní stránku jako hrozbu. K tomu občas dochází a je to častý důvod toho, proč zákazníci vyhledávají konkurenční řešení. Sami často ví, že je daný web v pořádku a nerozumí tomu, proč na něj nejsou puštěni.

V porovnání s dalšími deseti dodavateli internetového zabezpečení bylo Whalebone ve všech ohledech testování nejlepší, nebo se vždy alespoň blížilo k samotnému vrcholu žebříčku.  A to jak z hlediska správného odhalování hrozeb, tak i co se týče téměř nulové chybovosti v rámci rozpoznání legitimních domén. Systém nesprávně identifikoval jen 0,01 % ze všech domén, což je na hony vzdáleno konkurenčním výsledkům.

Co znamenají výborné výsledky v testu?

Whalebone v mnoha důležitých aspektech výrazně překonává své konkurenty. Kvalita detekce je pochopitelně pro zabezpečení na síťové úrovni zcela určující kritérium. To, že sofistikované systémy Whalebone založené mimo jiné na umělé inteligenci a neuronových sítích vyvinutých ve spolupráci s ČVUT přinášejí o tolik lepší výsledky než konkurenční řešení, je pro tuto brněnskou firmu významným potvrzením pozice.

Zároveň se jedná o úspěch pro Českou republiku, která tak opět potvrzuje své zasloužené místo mezi světovou elitou v kybernetické bezpečnosti.

„Máme radost, že nezávislá instituce potvrdila to, že nabízíme lepší řešení než naše mnohem větší konkurence,“ shrnuje celou situaci CTO Robert Šefr.

O Whalebone

Whalebone se zabývá kybernetickou bezpečností na úrovni DNS překladu. Vyvíjí produkty pro mobilní operátory, regionální poskytovatele internetu, veřejné instituce a firmy. Už dnes chrání více než 300 společností a miliony uživatelů před malwarem, phishingem, ransomwarem a dalšími škodlivými útoky. Jejich produkty chrání všechna zařízení připojená k internetu bez ohledu na operační systém a bez nutnosti instalace softwaru na koncová zařízení. Brněnské společnosti se už nyní daří chránit uživatele významných národních operátorů v Evropě a dalších zákazníků po celém světě. V tuto chvíli má Whalebone se svými padesáti zaměstnanci zastoupení na všech kontinentech a prochází fází rychlého globálního škálování.

Ilustrace

Graf úspěšnosti detekce (vyšší hodnoty značí vyšší úspěšnost)

Graf mylných blokací bezpečných stránek (nižší hodnoty značí vyšší úspěšnost)

Napsat komentář