Každoročně si 25. listopadu svět při příležitosti The Roses Revolution, celosvětového hnutí proti porodnickému násilí, připomíná, že zdaleka ne všechny ženy a rodiny v období těhotenství, porodu a po něm zažívají ze strany systému důstojnou péči. Symbolický akt projevu solidarity s oběťmi porodnického násilí v podobě kladení rudých růží před budovu Ministerstva zdravotnictví ČR letos obohatí také návštěva právničky a mezinárodní expertky na reprodukční práva, informovaný souhlas a porodnické násilí Hermine Hayes-Klein.

V rámci návštěvy České republiky se paní Hayes-Klein zúčastní oficiální události k The Roses Revolution, jež proběhne 25. listopadu 2023 od 10:00 v budově Vyšší odborné školy publicistiky ve Spálené 8 na Praze 1. Součástí programu bude také veřejná přednáška Hermine Hayes-Klein o informovaném souhlasu. Po skončení přednášky se společně se zúčastněnými přemístí před budovu Ministerstva zdravotnictví České republiky na Palackého náměstí, kde budou oficiálně položeny rudé růže.

„Na tom, jak (se) rodíme, nesmírně záleží. Respektování autonomie těhotné a rodící ženy, zajištění bezpečného prostředí příznivého pro fyziologický průběh porodu a skutečně informovaný souhlas považujeme za zcela zásadní pilíře dobré porodní zkušenosti. A o tu by všem, kteří se na péči o ženy v těhotenství, při porodu a po porodu podílí, mělo jít především. Jsem moc vděčná, že toto důležité téma máme šanci otevřít s tak zásadní odbornicí celosvětového významu, jakou Hermine Hayes-Klein je,” dodává výkonná ředitelka Asociace pro porodní domy a centra, z.s. Lenka Laubrová Žirovnická.

The Roses Revolution je celosvětové hnutí proti porodnickému násilí. Intervence provedené ze strany zdravotníků bez informovaného souhlasu ženy, manipulace či vynucená separace novorozence a matky mohou mít za následek vznik traumatu, jež zásadně ovlivní fungování celé rodiny.

„Porodnické násilí představuje systémové institucionální násilí. To znamená, že se jej dopouští zdravotnický personál nikoli z vlastní pohnutky ublížit, ale mnohdy nevědomě, pod vlivem systému, ve kterém je vzdělán a který toto nežádoucí chování považuje za normální,“ vysvětlují problematiku na webu Už dost (www.uz-dost.cz) odborníci stojící za stejnojmennou kampaní proti porodnickému násilí.

Připojte se k The Roses Revolution – v sobotu 25. listopadu 2023 od 10:00 v budově Vyšší odborné školy publicistiky (Spálená 8, Praha 1).

Napsat komentář

%d bloggers like this: