Stovky tisíc ukrajinských domácností mají významný dopad na chod Česka a jejich úspěšná integrace se neobejde bez schopnosti s nimi efektivně komunikovat. Přesto na naprostou většinu z nich stát nemá v ucelené formě základní kontaktní údaje. Změnit to chce komunikační síť Munipolis, která nově pomůže obcím s registrací příchozích ukrajinských domácností a monitoringem jejich potřeb. Pilotní projekt nyní realizuje s Prahou 7.

V Česku dosud neexistuje centralizovaná databáze kontaktů na nově příchozí domácnosti. A přestože se řada médií specializuje na informování přímo ukrajinské menšiny, hromadně je oslovit, případně získat zpětnou vazbu je v současnosti v podstatě nemožné. Úkol zajistit efektivní komunikaci s nově příchozími domácnostmi tak „spadl“ přímo na samosprávy, na jejichž území se v současnosti nachází. A ty si zatím nevědí vždy rady.

S uprchlíky momentálně není možné komunikovat hromadně, pomůže s tím Munipolis

Podat pomocnou ruku se rozhodla komunikační síť Munipolis, která slouží k rychlému informování občanů ze strany vedení obcí, úřadů nebo velkých zaměstnavatelů. V Česku ji využívá skoro třetina samospráv, z toho polovina měst nad 5 000 obyvatel. Nově bude k dispozici také v ukrajinštině, aby mohla efektivně sloužit ke sbírání osobních kontaktů na ukrajinské domácnosti. Obce, které na Munipolis již dnes mají své profily, budou mít možnost rozšířit svou komunikaci i na nově příchozí domácnosti zdarma na profilech určených přímo pro ně.

Proč je to důležité? Samosprávy tak dostanou účinnou možnost, jak ukrajinské domácnosti integrovat do obecního života, sbírat zpětnou vazbu, monitorovat problémy. Veškeré informace jim dokáží předat okamžitě a v jejich rodném jazyce. Efektivněji propojí domácnosti se zaměstnavateli, mohou hledat v jejich řadách dobrovolníky a celkově je integrovat do sousedského života.

„Je pravděpodobné, že kdo z uprchlíků neodešel doteď, ten se zdrží další měsíce a možná i roky. Samotnou integraci se tedy vyplatí vzít vážně. Obce by proto měly hledat řešení, jak efektivně a rychle předávat ověřené a důležité zprávy přímo k domácnostem, které s nimi potřebují pracovat. A pochopitelně od nich hromadně umět získávat důležitou zpětnou vazbu,“ uvádí Ondřej Švrček, zakladatel Munipolis. „Je to vlastně podobné jako v době covidové krize, kdy řada samospráv komunikovala se svými občany právě prostřednictvím přímé komunikace.“ 

Munipolis vytipuje nejpalčivější témata ke komunikaci nebo zprostředkuje bezplatné online tlumočení na úřadě

Munipolis je připravena podat samosprávám pomocnou ruku. K dispozici tak města a obce dostanou kompletně přeložené registrační formuláře, které jsou v souladu s GDPR. V rámci proškolení se samospráva naučí monitorovat nejdůležitější témata své ukrajinské komunity a kontrolovat případné vznikající problémy.

Munipolis jde však ve svých možnostech ještě dál. Ve spolupráci se službou Deafcom může u samospráv například aktivovat online bezplatné česko-ukrajinské tlumočení na úřadech. Informuje o otevřených pracovních pozicích v lokalitě pomocí portálu Workaina, nabízí bezplatné kurzy češtiny v rámci služby Seduo.cz, právní služby projektu UA.Support nebo možnost zaslat bezplatný balík na Ukrajinu prostřednictvím České pošty.

Nezapomínat na starousedlíky

Ondřej Švrček zároveň upozorňuje, že obce v aktuální situaci nesmí zapomínat na monitorování situace mezi „starousedlíky“. I k tomu v současnosti na mnoha místech slouží právě Munipolis. Počet obcí, které v posledních měsících sbírají zpětnou vazbu, se skoro zdvojnásobil. A reakce na dopady uprchlické krize na běžný život jsou jedním z často sbíraných typů zpětné vazby.

„Pokud chceme vzájemně čelit problémům, které se na Česko valí, musíme se opět naučit komunikovat. Jedna věc je propojení obcí s uprchlíky, druhou pak to, že nesmí zapomínat na starousedlíky. Obce si to naštěstí uvědomují,“ zmiňuje Švrček. „A nemusí se to týkat pouze ukrajinské krize. V současné době tak vidíme například snahy o monitorování dopadů zvyšování životních nákladů.“

Jak Munipolis funguje?

Komunikační síť Munipolis spojuje principy sociální sítě a běžné telekomunikace. Uživatelům umožní pod jedinou registrací sdílet své kontaktní údaje, jako je e-mail, adresa nebo telefonní číslo, jimi vybraným samosprávám, úřadům nebo dalším institucím a získávat tak ověřené informace přímo ze zdroje, možnost podílet se na nebo se účastnit ověřených anket či minireferend. Uživatelé Munipolis zároveň dostávají jen ty informace, které chtějí.

Jak může vypadat integrace s pomocí Munipolis?

Pokud obec vysbírá dostatek kontaktních údajů na ukrajinské domácnosti, může s ukrajinskou komunitou konzultovat důležitá témata nebo získávat rychlou zpětnou vazbu v důležitých otázkách. To obcím pomáhá přijímat rychleji, efektivněji a také levněji jednotlivá opatření.

  • Zjistit, kolik procent uprchlíků v současné době hledá pracovní uplatnění
  • Monitorovat, zda se podařilo domácnostem zajistit vzdělávání pro jejich děti
  • Zjistit, kolika domácnostem se podařilo najít odpovídající bydlení
  • Identifikovat dobrovolníky mezi ukrajinskými uprchlíky
  • Monitorovat efektivitu přijatých opatření

Kde stáhnout aplikaci Munipolis? Na App Store nebo Google Play

O Munipolis

Munipolis je celosvětově fungující chytrá komunikační síť, která pomocí moderních nástrojů propojuje občany se všemi institucemi, které potřebují pro svůj život, práci nebo trávení volného času. Umožňuje, aby si každého registrovaného uživatele samy našly důležité informace od radnic, firem, spolků, vzdělávacích zařízení nebo komunit. Digitálně zpracovává důležitou zpětnou vazbu od občanů ve formě minireferend, anket, participativních akcí nebo hlášení podnětů. Součástí Munipolis se stal v roce 2022 i projekt Mobilní Rozhlas.

Jen v České republice spojuje přes 2200 měst a vesnic a desítky dalších institucí s takřka 750 tisíci Čechy. Ročně se přes něj rozešle kolem 40 milionů zpráv.

Munipolis je projektem Pale Fire Capital (80 %) a zakladatele Ondřeje Švrčka (16 %)

Napsat komentář