Prohlížeč Ulaa společnosti Zoho Corporation zaměřující se na ochranu soukromí má zabudované blokátory dat a aktivit a chrání tak před sledováním své uživatelů. Prohlížeč obsahuje synchronizaci s více zařízeními a má vestavěné uživatelské režimy, které izolují aktivity a nabízejí nadstandardní funkce pro děti, vývojáře a pro pracovní i osobní použití.

A tento prohlížeč, pomáhající uživatelům chránit jejich soukromí díky vestavěnému blokování sledování a funkcím dohledu nad webovými stránkami, byl právě uveden na trh. Podle společnosti Norton chce 85 % dospělých na celém světě více chránit své soukromí na internetu a dvě třetiny globálních spotřebitelů se domnívají, že technologické společnosti mají příliš velkou kontrolu nad jejich údaji. Ulaa je dalším krokem v dlouhodobém úsilí společnosti Zoho Corporation o ochranu soukromí a je navržena tak, aby pomáhala chránit osobní údaje a online aktivity uživatelů před očima sledovacích společností. Webový prohlížeč je vybaven funkcemi pro přizpůsobení soukromí, vestavěnými režimy prohlížeče a integrovanými nástroji pro zvýšení produktivity a to vše při zachování bezpečnosti a soukromí uživatelských dat. Uživatelé mohou také synchronizovat relace prohlížení mezi zařízeními, což umožňuje bezproblémové používání více zařízení pro stejnou relaci prohlížení.

„Jen málo prohlížečů na současném trhu je tvořeno s ohledem na soukromí uživatelů. Jsou postaveny spíše tak, aby chránily obchodní modely založené na reklamních a sledovacích společnostech, což je v rozporu s ochranou uživatele. Tento rozpor mezi preferencemi uživatelů a obchodními modely prohlížečů znamená, že koncoví uživatelé jsou v nevýhodě“ – řekl Sridhar Iyengar, hlavní představitel společnosti Zoho. „Díky Ulaa ale uživatelé své soukromí neohrožují. Společnosti Zoho nabízí bezkonfliktní prohlížeč s ochranou soukromí pro ty, kteří si cení soukromí svého i svých dětí.“

Ulaa, slovo pocházející z tamilštiny, znamená cestu nebo plavbu a bylo vybráno jako výraz ochrany před sledováním a dohledem, přičemž jeho poselství zasahuje do tří hlavních oblastí:

Ochrana soukromí

○ Blokátory reklam a sledování dat brání webovým stránkám a sledovacím zařízením třetích stran ve sledování uživatelských dat včetně blokováním nechtěných reklam, oznámení a vyskakovacích oken. To pomáhá chránit uživatele před cílenou reklamou, krádeží identity a dalšími formami online sledování a dohledu. Stávající prohlížeče používají sledovače času nebo monitory nečinnosti a předávají údaje o uživateli poskytovateli softwaru, což uživatelům ztěžuje zachování soukromí.

○ Ulaa nesleduje ani nesdílí uživatelské údaje s žádnými třetími stranami. Přednačítání DNS je zakázáno, takže data nemohou být ukládána do mezipaměti, stejně jako snímače pohybu, které sledují pohyby myši a kliknutí.

„Naši zákazníci, kteří používají různé aplikace společnosti Zoho, jsou citliví na soukromí a důvěrnost údajů. Společnost Zoho v tomto ohledu zaručuje vysoké standardy a nyní prostřednictvím svého prohlížeče Ulaa udává nový směr v ochraně soukromí svých uživatelů. Je to také užitečný nástroj pro naše vývojáře,“ uvedl Oldřich Doseděl ze společnosti Pro Futuro Consulting.

Režimy

Uživatelé prohlížeče Ulaa mohou přepínat mezi pěti jedinečnými režimy podle požadovaných možností prohlížení. Každý režim je zcela izolován od ostatních a nabízí chráněné verze prohlížení, které jsou pro daný režim jedinečné. Dynamické přepínání režimů umožňuje uživatelům prohlížeče nastavit a zapamatovat si, které webové stránky patří do kterých režimů. Při příští návštěvě daného webu jej Ulaa automaticky vyzve k otevření webu ve zvoleném režimu. Ulaa nabízí těchto pět režimů:

▪ Osobní režim – V tomto režimu mohou uživatelé provádět veškeré online bankovnictví, streamování hudby či videa nebo nakupování. Mohou si prohlížet historii prohlížení, záznamy o vyhledávání, oblíbené stránky a údaje o souborech cookie, aniž by se museli přihlašovat do systému Ulaa. Tento režim umožňuje bezpečné přihlášení k uživatelským účtům, zabraňuje zobrazování reklam a zachovává soukromí online.

▪ Pracovní režim – je určen pro práci a automaticky stahuje aplikace, webové stránky a rozšíření prohlížeče, které se v práci používají nejčastěji. Se zapnutým blokováním reklam jsou uživatelé chráněni před dotěrnými reklamami, možnými phishingovými útoky a dalšími útoky, takže se mohou soustředit a zůstat produktivní ve své práci.

▪ Vývojářský režim – je určen pro profesionální webové vývojáře a testery. Obsahuje sadu vývojářských nástrojů a navrhovaných rozšíření v prohlížeči. Tento režim umožňuje uživatelům zajistit kompatibilitu jejich stránek s různými prohlížeči a zařízeními a nabízí možnost testovat nové funkce a vytvářet multiplatformní aplikace. Vývojáři mohou v režimu pro vývojáře kontrolovat aktuálně načtené prvky HTML, styly CSS a JavaScript a zároveň sledovat zdroje, které si stránka vyžádala, monitorovat dobu načítání a další informace.

▪ Dětský režim – tento speciální režim pro rodiny s dětmi poskytuje bezpečné místo pro prohlížení, učení, hraní her a zkoumání online obsahu. Je vybaven nativním filtrováním obsahu, které chrání děti před přístupem k nevhodnému obsahu. Také rodičovskou kontrolou, která zajišťuje, že rodiči určené webové stránky jsou při používání dětského režimu blokovány. Dětský režim nabízí zábavu, vzdělávací hry a aplikace podporující kreativitu bez reklam a je snadno ovladatelný bez ohledu na věk.

▪ Režim Open Season (Otevřená sezóna) – tento režim neobsahuje žádná omezení ochrany osobních údajů. S vypnutými blokátory reklam a sledováním umožňuje tento režim přístup ke všem webovým stránkám, včetně stránek s „nulovým omezením“ – aby se prohlížeč choval jako ostatní. Ostře červený motiv tohoto režimu slouží jako připomínka vypnutých funkcí ochrany dat a informuje uživatele, že je sledován online.

Výkon

○ Ulaa je vybaven možnostmi správy karet, které umožňují zobrazit všechny otevřené karty na jednom místě, které lze seskupovat a organizovat. Uživatelé mohou snadno přepínat mezi kartami, zavírat karty, které již nepotřebují, nebo přesouvat karty do jiného režimu či nového okna.

Ulaa obsahuje integrované aplikace pro zvýšení produktivity, včetně Zia Search pro stávající uživatele Zoho a Zoho Notebook, což je vyhrazený prostor pro poznámky, který funguje na všech kartách, takže si uživatelé mohou snadno zapisovat nápady, připomínky nebo důležité informace, aniž by opustili relaci prohlížení.

○ Ulaa obsahuje Anotátor, novou vestavěnou funkci, která uživatelům umožňuje zachytit obrazovku stránky nebo její část, psát poznámky přímo na webové stránky a obrázky a snadno sdílet úpravy a poznámky.

○ Všechna rozšíření prohlížeče Chrome jsou s aplikací Ulaa kompatibilní a lze je nainstalovat přímo z internetového obchodu Chrome.

„Existují dva hlavní trendy, které ovlivňují způsob, jakým lidé pracují s obrovským množstvím stránek, aplikací a nástrojů dostupných online. Prvním je, že ochrana osobních údajů se stává prvořadým problémem a uživatelé se stále více obávají zneužití svých údajů. Druhým je preference konsolidace kolem hlavních platforem, které poskytují přístup k široké škále služeb, jež potřebujeme a využíváme každý den. Vstupní branou k oběma těmto platformám je webový prohlížeč, což je důvod, proč společnosti Google, Microsoft a Apple do této oblasti výrazně investovaly – a proč mnozí uživatelé měli pocit, že musí obětovat svou touhu po soukromí za snadné používání platformy,“ – uvedl Charles Araujo, hlavní analytik společnosti The Experience Report. „Dnes se společnost Zoho snaží nabídnout uživatelům to nejlepší z obou světů prostřednictvím služby Ulaa. Ulaa poskytuje stejný přístup k platformě jako její mnohem větší konkurenti – pomocí stejného účtu Zoho, který poskytuje přístup k širokému balíku produkčního a obchodního softwaru. Je ale také prohlížečem, který upřednostňuje soukromí a člověka a dává přednost důležitosti uživatelských dat před jejich zachycováním a zpeněžováním. Ulaa, nabitá vestavěnými funkcemi, je nový výkonný nástroj, který je velmi zajímavý pro všechny spotřebitele a firemní uživatele, kteří se zajímají o soukromí a produktivitu.“

Ulaa je pro všechny zdarma a její desktopová verze je plně k dispozici ke stažení. Verze pro iOS a Android jsou v současné době ve fázi beta. Více informací naleznete na adrese: https://ulaa.com/

Pro Futuro Consulting a.s.

Společnost Pro Futuro Consulting a.s. působí na trhu od roku 1997 v oblasti IT poradenství, školení a vývoje podnikových softwarových řešení.

Společnost poskytuje služby jak pro korporátní společnosti, tak pro malé rodinné firmy.

Společnost je prémiovým partnerem a vývojářem společnosti Zoho. Poskytuje podporu, vyvíjí lokální aplikace v prostředí Zoho Creator a je schopna realizovat integrace s jinými systémy či prostředími. Pro Futuro Consulting vyvinula lokální verze Zoho CRM a mnoho dalších rozšíření či „widgetů“ pro lokální použití, jako je přístup k národním obchodním rejstříkům, napojení na software telekomunikačních ústředen, další podnikové systémy apod.

Společnost Pro Futuro Consulting a.s. působí na trzích v Bulharsku, České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Indii.

www.pfcgroup.cz

Napsat komentář