Na českém trhu práce ubývají účetní, kteří toto povolání provozují jako živnostníci. Každý druhý má tolik práce, že musí odmítat klienty. Situaci zhoršuje i to, že účetní postupně stárnou a mladých moc nepřibývá. Průměrný věk v tomto oboru je přes 45 let a stále roste. Je to dané mnoha důvody. Například náročností profese, nízkou atraktivitou oboru nebo i tím, že jejich práci mnohdy začínají přebírat velké účetní domy.

Nedostatková profese. I tak se mluví o účetních, kteří na českém trhu práce začínají v poslední době výrazněji chybět. Až 58 % účetních proto kvůli nedostatečné kapacitě nepřijímá další zákazníky. Ukázal to průzkum společnosti B-Inside pro firmu Seyfor, která vyvíjí účetní software Evala. „Jen velmi málo absolventů škol zakládá své vlastní účetní kanceláře. A když už se k tomuto kroku odhodlají, tak to trvá velmi dlouho. Podle průzkumu začínají účetní podnikat v průměru až ve 34 letech, tedy zhruba po deseti letech praxe, kterou získají jako zaměstnanci,“ popisuje výsledky průzkumu Jan Štacha, zakladatel účetního software Evala.

Problém je také v tom, že nových mladých účetních nepřibývá tolik jako dříve. Podle zmíněného průzkumu je průměrný věk účetních více než 45 let a dále roste. „Pro soukromé účetní pak může být hrozbou i konkurence v podobě velkých účetních domů. Například kvůli tomu, že mohou snáze investovat do nových nástrojů pro digitalizaci a automatizaci. Díky tomu jsou efektivnější než soukromí účetní, kteří kvůli této konkurenci musí držet marže nízko.“ upozorňuje Jan Štacha.

Budoucnost účetnictví? Většina podnikatelů ho vidí v digitalizaci

Právě zmíněná digitalizace a automatizace některých procesů bude do budoucna pravděpodobně to, co rozhodne, jestli i účetní – živnostníci na trhu práce dokáží velkým účetním domům konkurovat. Podle dalšího průzkumu, který si nechal zpracovat Svaz účetních ČR, vidí budoucnost v digitalizaci a používání nových technologií 87 % podnikatelů a 57 % účetních. S tímto názorem souhlasí i Jan Štacha. „Je jasně vidět, že zákazníci budou po účetních využití moderních nástrojů požadovat. A proto je potřeba účetní obor a nástroje, které využívá, modernizovat. Z toho důvodu jsme vyvinuli účetní software Evala, který si klade za cíl posunout obor účetnictví do 21. století,“ podotýká.

Problém však někdy bývá v tom, že účetní nebo podnikatelé tuto modernizaci odmítají. „Až polovina podnikatelů se zavádění technologií do svého účetnictví obává. Mají strach z jejich selhání a nedostatku know-how při jejich využívání. Situace je obdobná i u účetních,“ uvádí v tiskové zprávě Svaz účetních ČR, jehož základna čítá přibližně čtyři a půl tisíce členů.

Podle Štachy jsou ale podobné obavy úplně zbytečné. „Systém Evala jsme vyvinuli tak, aby ho zvládli používat i začínající účetní. Evala mnoho složitých účetních případů řeší automaticky. Zároveň nabízí intuitivní ovládání, takže se v programu člověk velmi rychle zorientuje. Pokud je přesto potřeba něco vysvětlit, přímo v systému je integrovaná nápověda,“ vysvětluje Jan Štacha.

Další výhoda je v tom, že zavedení softwaru není spojené se žádnými vstupními náklady a hodí se tak právě pro samostatně podnikající účetní. „Účetní se jen zaregistruje. Evala navíc funguje v cloudu a tím umožňuje dokonce i práci vzdáleně, tedy z jakéhokoliv počítače s připojením k internetu,“ vysvětluje manažer a vedoucí oddělení vývoje ve firmě Seyfor.

Napsat komentář