Společnost Sony s potěšením představuje nejnovější přírůstek do prestižní řady Cinema Line – model FX30 (model ILME-FX30). Nový model FX30 je kompaktní filmová kamera formátu 4K Super 35, která nabízí mnoho profesionálních funkcí řady Cinema Line, jako je například Dual Base ISO, režimy snímání Log a uživatelem importované tabulky LUT (Look Up Tables), a to za cenu, která zaujme mnoho začínajících filmařů.

Kromě nového modelu FX30 představila společnost Sony dvě nové paměťové karty CFexpress typu A – CEA-G320T a CEA-G640T. V obou případech se jedná o velkokapacitní karty, které podporují vysoký výkon zařízení s vysokou rychlostí čtení i zápisu.

„Nový model FX30 je ideální pro každého, kdo chce začít s natáčením filmů,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, vedoucí marketingu IP&S společnosti Sony Europe. „Nabízí mnoho profesionálních funkcí našich špičkových kamer za cenu, která je dobře dostupná pro filmaře na jakékoliv úrovni. Tato kamera je vynikajícím vstupním modelem, který doplňuje naši kompletní řadu kamer Cinema Line.“

Kinematografický vzhled

Model FX30 nabízí začínajícím filmařům možnost dosáhnout kinematografického výrazu pomocí nejnovějších zobrazovacích systémů. Je vybaven novým 20,1megapixelovým snímačem APS-C Exmor R™ CMOS se zadním osvětlením (formát Super 35) a duální základní citlivostí ISO (800/2500), která zajišťuje vysokou citlivost, nízkou hladinu šumu a 14+ kroků [1] přechodu světla.

Model ILME-FX30 podporuje řadu kodeků pro záznam videa. Dokáže natáčet v rozlišení 4K Super 35 (16:9) převzorkováním z 6K při rychlosti až 60 snímků za sekundu. Model ILME-FX30B také nabízí možnost natáčet vysokou snímkovou frekvencí, včetně 4K při 120 snímcích za sekundu a Full HD při 240 snímcích za sekundu. Oba režimy záznamu s poměrem stran 16:9 mohou natáčet v 10bitovém formátu 4:2:2. Konektor HDMI typu A lze použít k výstupu 16bitového formátu RAW 4K [2] do externího rekordéru [3].

Stejně jako ostatní kamery řady Cinema Line je i model FX30 vybaven režimy snímání Log a nabízí režimy Cine El, Cine El Quick a Flexible ISO pro záznam s gama křivkou S-Log3, která umožňuje větší flexibilitu při barevné gradaci. Všechny tři režimy umožňují natáčet video a zároveň monitorovat pomocí odpovídající tabulky LUT, takže můžete sledovat náhled výsledného záběru. Model FX30 navíc nabízí výběr z řady předinstalovaných kinematografických stylů, jako je například S-Cinetone™ od společnosti Sony, a dokáže také snímat jednotlivé statické fotografie. Kamera využívá pokročilé možnosti zpracování obrazu pomocí procesoru BIONZ XR, který zajišťuje přirozenou gradaci a realistickou reprodukci barev.

Navržena s ohledem na potřeby tvůrců

Kamera FX30 je vybavena rychlým a spolehlivým automatickým ostřením Sony včetně následujících možností:

 • Real-time Eye AF (pro lidi, zvířata nebo ptáky [4])
 • Real-time Tracking
 • Detailní nastavení AF
 • AF Assist [5]

Tvůrci mají také větší přehled při práci díky funkci Focus Map [6], která usnadňuje vizualizaci hloubky ostrosti. Funkce Breathing Compensation [7] nabízí stabilní úhel záběru při ostření. Kamera také disponuje účinnou stabilizací pro snímání akčních záběrů v pohybu pomocí režimu Active Mode [8] díky pětiosé optické stabilizaci obrazu v těle a synchronizaci s časovým kódem [9].

Model FX30 je vybaven dalšími funkcemi, které zachovávají ducha řady Cinema Line, včetně:

 • Nové přizpůsobitelné hlavní menu ve formě seznamu, které umožňuje rychlý přístup k často používaným položkám.
 • Nový standby movie screen umožňuje čistý pohled na snímaný objekt bez okolních informací
 • Tlačítka a voliče určené pro natáčení videa

Model FX30 navíc disponuje dalšími funkcemi, které usnadňují tvůrčí práci, jako jsou postprodukční úpravy pomocí integrovaných LUT a EI metadat [10]. Tato metadata jsou k dispozici při použití poslední verze aplikací Catalyst Prepare [11] nebo Catalyst Browse od společnosti Sony. V srpnu byl vydán nový „Catalyst Prepare Plugin“ pro Adobe Premiere Pro.

Snadné ovládání a kompaktní rozměry

Kompaktní a lehká kamera FX30 se vyznačuje designem s plochou horní částí a příchytnými body se závity pro připojení příslušenství, které usnadňují jeho použití při snímání z ruky, pořizování záběrů pod nízkými úhly, upevnění na gimbal nebo připojení dalšího příslušenství. Kamera FX30 je také vybavena rukojetí XLR [12], kterou lze použít k pořizování záběrů z nízkého úhlu a která filmařům umožňuje také zaznamenávat křišťálově čistý zvuk prostřednictvím různých zvukových vstupů, včetně dvou zvukových vstupů XLR a stereofonního 3,5mm mini konektoru pro čtyřkanálový záznam. Externí mikrofony lze připojit přímo ke kameře prostřednictvím patice Multi Interface Shoe nebo mikrofonního konektoru. Model FX30 je rovněž vybaven interním stereofonním mikrofonem pro záznam zvuku.

Modely FX30 a FX30B jsou vybaveny dvěma sloty pro paměťové karty, které jsou kompatibilní jak s kartami CFexpress typu A, tak s kartami SDXC/SDHC, což tvůrcům přináší široké možnosti snímání. Model FX30 je také kompatibilní s nově představenými velkokapacitními paměťovými kartami CFexpress typu A [13].

Model FX30 nabízí nejen pokročilý výkon, ale také mimořádnou spolehlivost. Je vybaven inovativním systémem odvodu tepla pro nepřerušované nahrávání v rozlišení 4K/60p, spolehlivým napájením pro delší nahrávání a odolným šasi z hořčíkové slitiny. Široký výběr objektivů s bajonetem E, vysoce výkonných mikrofonů a dalších nezbytných prvků poskytuje tvůrcům mimořádně flexibilní systém, který vyhoví široké škále tvůrčích potřeb.

Ceny Sony Future Filmmaker Awards

Nový model FX30 je ideální volbou pro filmaře, kteří se aktivně účastní nebo zvažují účast v soutěži Sony Future Filmmaker Awards, nového významného programu každoročního udělování cen pro krátké filmy. Tato soutěž, kterou sponzoruje společnost Sony a do níž se lze zdarma přihlásit, si klade za cíl ocenit originální tvůrce z celého světa, kteří přinášejí nový pohled na vyprávění audiovizuálních příběhů. Další informace naleznete na adrese: www.sonyfuturefilmmakerawards.com/

Ceny a dostupnost

Nový model FX30 bude k dispozici koncem října za doporučenou cenu 70 999 CZK.

Model FX30 umožňuje maximální tvůrčí svobodu a je možné jej zakoupit s rukojetí XLR nebo bez ní.[14]

Nový model FX30B bude k dispozici také koncem října za doporučenou cenu 57 999 CZK.

Podrobné informace o produktu naleznete na adrese ZDE.

Produktové video o novém modelu FX30 si můžete prohlédnout ZDE.

Model FX30 bude také kompatibilní s novou verzí sady Camera Remote SDK (verze 1.06), což je vývojová sada pro software umožňující vzdálené ovládání a změny konfigurace.

Paměťové karty CFexpress typu A: CEA-G320T a CEA-G640T

Kompaktní a vysoce výkonná paměťová karta CFexpress typu A CEA-G320T bude k dispozici začátkem října za doporučenou cenu 18 299 CZK (CEA-G320T) a paměťová karta CFexpress typu A CEA-G640T [15] bude k dispozici v říjnu za doporučenou cenu 34 699 CZK. Ke stávajícím 80GB a 160GB kartám přibydou velkokapacitní 320GB a 640GB karty [16].

Tyto velkokapacitní karty podporují vysokorychlostní výkon s maximální rychlostí zápisu až 700 MB/s a nabízí záruku Video Performance Guarantee „VPG400“, která garantuje trvalou rychlost zápisu až 400 MB/s a umožňuje natáčení videa 4K 120p s vysokou přenosovou rychlostí.

Nové velkokapacitní karty splňují specifikaci TOUGH, což znamená, že získaly certifikát odolnosti proti vodě a prachu (IP57) a jsou dostatečně robustní pro stabilní dlouhodobé nahrávání v různých prostředích.[17]

Celou řadu exkluzivních příběhů, videí a vzrušujícího nového obsahu natočeného nejnovějšími kamerami a dalšími produkty Sony můžete zhlédnout zde. Evropský fotografický portál Sony je k dispozici ve 22 jazycích a obsahuje podrobné informace o produktových novinkách, soutěžích a aktuální seznam akcí Sony v jednotlivých zemích.

O řadě Cinema Line

Cinema Line je řada kamer, které se vyznačují kinematografickým designem, jenž je výsledkem dlouholetých zkušeností společnosti Sony s digitální filmovou produkcí. Navíc nabízí lepší ovladatelnost a spolehlivost, které splňují vysoké nároky nejrůznějších tvůrců. Do řady Cinema Line patří vlajkové digitální filmové kamery VENICE a VENICE 2, vysoce ceněné v oblasti filmové a seriálové tvorby, profesionální kamera FX9, která je oblíbená pro dokumentární a dramatickou tvorbu, a FX6, určená pro akční filmy a tvorbu akčního obsahu v pohybu.  Doplněním o kameru FX30, nejkompaktnější kameru této řady, představuje společnost Sony řadu skutečně všestranných nástrojů pro tvorbu všech typů vizuálních příběhů. 

O společnosti Sony Corporation

Společnost Sony Corporation zodpovídá za elektronické výrobky a řešení (EP&S) ve skupině Sony. Řídí se základními filozofiemi Kando a Anshin a jejím cílem je „přinášet tyto principy společnosti po celém světě prostřednictvím technologií a překonáváním nových výzev.“ Společnost Sony nabízí produkty a služby v oblasti domácí zábavy, zvuku, fotografie a mobilní komunikace. Další informace jsou k dispozici na: http://www.sony.net/

 • [1] Filmy S-Log3, testy Sony
 • [2] S možností výběru snímkové frekvence 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 23,98p a barevných prostorů
 • [3] Podporovaná zařízení jsou: od září 2022 je plánována podpora monitorů a rekordérů ATOMOS NINJA V a NINJA V+ HDR.  Pro další podrobnosti kontaktujte společnost ATOMOS.
 • [4] V určitých situacích nemusí být u některých objektů dosaženo přesného zaostření.
 • [5] Není k dispozici při použití objektivů SELP1650, SEL18200LE nebo objektivů s bajonetem A.
 • [6] Funkci Focus Map nelze použít za následujících podmínek: Při fotografování statických snímků, při použití funkce Focus Magnifier, při použití digitálního zoomu, při streamování přes USB, když není nasazen žádný objektiv, když je nasazen objektiv s bajonetem A nebo když se používá SEL16F28. Pro ostatní objektivy použijte nejnovější software.
 • [7] Při zapnutí této funkce se může mírně změnit úhel záběru a kvalita obrazu. Funkce Breathing Compensation není k dispozici pro nepodporované objektivy, záznam videa 120p (100p), záznam S&Q při 120p (100p) nebo fotografie. Kompatibilita objektivů je omezená. Informace o kompatibilitě objektivů naleznete na stránce podpory Sony. https://www.sony.net/dics/breathing/
 • [8] Mírný ořez snímku v režimu Active Mode. Nastavení „Standard“ se doporučuje pro ohniskové vzdálenosti 200 mm a delší. Aktivní režim není k dispozici při záznamu snímací frekvencí 120 (100) snímků/s nebo vyšší, včetně S&Q.
 • [9] Pro synchronizaci časového kódu je vyžadován VMC-BNCM1. VMC-BNCM1 vyžaduje následující anotace. Dostupnost VMC-BNCM1 (číslo výrobku: A-5051-506-A) se může lišit v závislosti na zemi nebo regionu. Informace o skladových zásobách a nákupu naleznete na následujících stránkách podpory. https://www.sony.net/SonyInfo/Support/
 • [10] Tato metadata zahrnují integrovanou tabulku LUT, stabilizaci obrazu, Breathing Compensation, rotaci kamery a Movie Mark
 • [11] Adresa URL pro stažení softwaru: https://www.sony.net/disoft/
 • [12] Model FX30B není dodáván s rukojetí XLR-H1. Jednotka rukojeti XLR-H1 bude k dispozici také jako samostatná položka, která bude v prodeji na jaře 2023.
 • [13] Nově představené paměťové karty CEA-G320T a CEA-G640 CFexpress typu A.
 • [14] FX30B se dodává bez rukojeti XLR, zatímco rukojeť XLR je součástí modelu FX30.
 • [15] Chcete-li použít paměťovou kartu CEA-G640T s následujícími fotoaparáty, musí být použita níže uvedená verze softwaru fotoaparátu. Alpha 1 (verze 1.31 nebo novější), Alpha 7S III (verze 2.11 nebo novější) a FX3 (verze 2.00 nebo novější).
 • [16] 1 GB = jedna miliarda bajtů. Část této kapacity karty se používá pro systémové soubory a může se lišit.
 • [17] Skutečný výkon se může lišit. Záleží na podmínkách okolního prostředí a způsobu použití. Společnost Sony negarantuje, že nedojde k poškození nahraných dat nebo karty na základě každé situace nebo podmínek.

Napsat komentář