PRAHA – 18. listopadu 2024 – Kyberzločinci se nově snaží přiživovat na truchlících rodinách a využít smutku ze ztráty blízkého a vytváří podvodné stránky nabízející on-line přenosy z pohřebních obřadů. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies objevila tisíce podobných domén.

Podvodníci obvykle požadují číslo kreditní karty, aby mohli poskytnout odkaz na, ve skutečnosti neexistující, stream pohřební služby, a navíc se snaží infikovat zařízení uživatele malwarem, který krade hesla a další cenné informace. Nabídky podobných podvodných služeb se často šíří přes Facebook.

„Když rodina truchlí a přes Facebook dostane zprávu, kde pohřební ústav nabízí video přenos z obřadu, je snadné v tak těžké chvíli podvodu uvěřit. Na první pohled navíc vše vypadá legitimně,“ říká Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Kyberzločinci prohledávají sociální sítě a hledají informace o zesnulých, včetně fotografií, aby vše působilo maximálně věrohodně. Podobné podvody jsou rozšířené zatím hlavně v Americe, ale je vždy jen otázkou času, než se úspěšné taktiky začnou využívat i v dalších zemích. Podvodníci mohou zkoušet zneužívat také úmrtí významných osobností, aby zvýšili dosah svých triků.“

Po koronavirové pandemii se zvýšila obliba a dostupnost pohřbů přes internet. Mnoho pohřebních ústavů nabízí živé vysílání z obřadu, což umožňuje i vzdáleným rodinným příslušníkům rozloučit se se zesnulým.

Kyberzločinci využívají při vytváření falešných webových stránek i umělou inteligenci a napodobují stránky a odkazy skutečných pohřebních ústavů, takže je snadné tyto drobné odlišnosti přehlédnout a triku uvěřit. Často jsou využívané i různé zkrácené odkazy, aby uživatel nevěděl, na jakou stránku bude přesměrován. Je důležité vzdělávat zejména starší a technicky méně zdatné uživatele, aby si na podobné podvody dávali pozor.

„Zároveň se množí i další velmi nebezpečné triky. Kyberzločinci se například vydávají za únosce a požadují výkupné za propuštění někoho z rodiny. Pomocí deepfake videí a klonování hlasu je totiž snadné vytvořit emotivní zprávu o únosu. Kyberzločinci zkrátka využijí jakoukoli příležitost k oklamání uživatelů. A triky, které zneužívají lásku a emoce, jsou nejnebezpečnější,“ dodává Petr Kadrmas.

Tipy, jak se chránit před podobnými kyberpodvody

  • Ujistěte se, že informace o pohřbu pochází z důvěryhodného zdroje. Zkontrolujte si, že název stránek je v pořádku a bez nějakých překlepů.
  • Pokud jste požádáni o číslo kreditní karty, neposkytujte ho.
  • Zkontrolujte nastavení svého profilu na Facebooku a ujistěte se, že máte pod kontrolou, kdo může na vaši stránku psát a označovat vás.
  • Používejte vícefaktorové ověřování na sociálních sítích, v bankovnictví a e-mailu, minimalizujete tak možnost hackerských útoků.
  • Ke správě hesel používejte správce hesel, nikoli prohlížeč.
  • Podvody nahlaste, ale nečekejte od Facebooku rychlou reakci.
  • Používejte špičkové bezpečnostní řešení, které vás nepustí na podvodné nebo nebezpečné stránky a ochrání vás před zadáním citlivých údajů do phishingových formulářů.

Novinky od českého týmu společnosti Check Point Software Technologies:

Facebook: https://www.facebook.com/CheckPointCzech

X: https://twitter.com/CheckPointCzech

LinkedIn: https://cz.linkedin.com/showcase/checkpointczech

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/

X: https://twitter.com/_cpresearch_

Sledujte novinky o společnosti Check Point Software Technologies:
X: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.

Napsat komentář