V neděli 25. září uplynulo sedm let od chvíle, kdy Valné shromáždění OSN přijalo 17 Cílů udržitelného rozvoje. Ty mají poskytnout zemím návod, jak řešit nejdůležitější úkoly současného světa od boje proti chudobě po ochranu životního prostředí. Aby však byly snahy o lepší budoucnost naší planety co nejefektivnější, musí se do nich kromě zemí a politiků zapojit i velké společnosti. „Pouhé ‚neškodit‘ už dnes nestačí,“ upozorňuje Jaap van ’t Ooster, generální ředitel společnosti Canon 4CE.

Cíle udržitelného rozvoje představují ambiciózní závazek členských států OSN snížit chudobu, zajistit přístup ke vzdělání, potravinám a čisté vodě, přijmout opatření pro rovnost příležitostí, mír a stabilitu ve světě. Jde také o závazek chránit životní prostředí, zmírnit změnu klimatu a zajistit přístup k udržitelným zdrojům energie.

„Jako zástupci globálně působící společnosti jsme si dobře vědomi své odpovědnosti. Při plánování vývoje nových technologií musíme postupovat opatrně, abychom svým jednáním nepoškodili životní prostředí ani místní komunity,“ říká Jaap van ’t Ooster, generální ředitel společnosti Canon 4CE, a dodává: „Pouhé ‚neškodit‘ však už dnes nestačí. Je potřeba pravidelně podnikat akce na podporu nejdůležitějších cílů.“

Ekologie na prvním místě

Společnost Canon se angažuje zejména v šesti ze 17 cílů. Jsou to dobré zdraví a kvalita života, rovnost žen a mužů, hospodářský růst a důstojná práce, inovace – průmysl – infrastruktura, odpovědná spotřeba a výroba a opatření v oblasti klimatu.

Dále se společnost věnuje oblastem vzdělávání, přístupu k čisté energii a řešení nerovností.

Není náhodou, že několik z uvedených cílů souvisí s ekologií. „Ta je dnes naprostým základem, pokud chceme zabránit klimatické katastrofě a zastavit degradaci cenných přírodních oblastí,“ zdůrazňuje Jaap van ’t Ooster. Vyjmenoval některé z nejvýznamnějších ekologických aktivit společnosti:

  • špičkový design výrobků, který účinně snižuje ekologickou stopu společnosti Canon na makroúrovni. Dnešní zařízení jsou menší a spotřebovávají méně energie, zatímco jejich výrobní výkon je stále lepší a lepší;
  • dlouhodobé strategie snižování emisí CO2. Dle závazků společnosti Canon mají do roku 2030 emise spojené s výrobou každého produktu klesnout o 50 % ve srovnání s úrovní z roku 2008. Do roku 2050 se má společnost stát zcela emisně neutrální;
  • zavádění uzavřeného hospodářského cyklu, který zahrnuje omezení jednorázových obalů a obnovu stávajících strojů a součástí;
  • používání lepších surovin v procesu výroby papíru, aby se účinně bojovalo proti odlesňování.

Mezi lety 2008 a 2020 dosáhla úspora energie díky zavedení nových technologií společnosti Canon 55,218 GWh. Použití nových obalů tonerových kazet snížilo velikost balíků až o 30 %. V důsledku toho klesly emise CO2 vznikající při jejich přepravě o 20 %. Aby byl cíl snížit emise do roku 2030 splněn, měly by emise každoročně klesat o 3 %, ve skutečnosti však klesají v průměru o 4,3 %. 

Myslet globálně i lokálně

Úspěšné plnění cílů udržitelného rozvoje by nebylo možné bez aktivit na místní úrovni. „Místní iniciativy probíhají po celém světě. Například v rámci programu Canon Miraisha umožňujeme mladým z pěti zemí subsaharské Afriky účastnit se workshopů, které rozvíjejí jejich dovednosti a kreativitu a pomáhají jim uplatnit se na trhu práce,“ říká van ’t Ooster.

Ve střední a východní Evropě se místní pobočky společnosti Canon zapojily třeba do sportovního programu s názvem „Go Canon! Go!“, aby pomohly získat peníze na podporu Společnosti pro péči o nevidomé v polském městě Laski. V České republice Canon díky technologii pro tisk personalizovaných tapet UVgel zkrášlil tři mateřské školy a již několikátým rokem pokračuje v dobročinném projektu Kopírka hledá kancelář. Jeho smyslem je věnovat použité, ale stále spolehlivé a výkonné kancelářské přístroje neziskovkám, letos zejména těm, které pomáhají zvládnout uprchlickou situaci související s válkou na Ukrajině. A také, což je neméně důležité, naplňovat cíle cirkulární ekonomiky.

Nelze nezmínit ani program Canon EMEA Young People, který je realizován přímo ve spolupráci s OSN. Jeho cílem je inspirovat, vzdělávat a posilovat mladé lidi z celého světa; doposud bylo osloveno více než 5 500 účastníků ve 27 zemích. V rámci interně nastavených cílů diverzity je ale stejně důležité pečovat i o lidi v předdůchodovém věku. „Na nich stojí celý náš firemní servis, což u technologické firmy, jako je Canon, není zanedbatelná divize. Ti lidé mají obrovské zkušenosti,“ zdůrazňuje ambasadorka diverzity ve společnosti Canon CZ Jitka Štědroňová. 

Společná činnost přináší výsledky

Za zmínku stojí, že společnost Canon se do podobných aktivit zapojila již před vyhlášením Cílů udržitelného rozvoje OSN. „Od samého počátku byly hodnoty společnosti spojeny se starou japonskou filozofií Kyosei, což znamená žít a pracovat pro společné dobro. Jsme pevně přesvědčeni, že komerční organizace může a měla by mít ideály, které vedle dosahování zisku sleduje,“ tvrdí Jaap van ’t Ooster.

Z tohoto důvodu chce Canon přesvědčit ostatní technologické společnosti, aby se aktivně podílely na Cílech udržitelného rozvoje. „V konečném důsledku může mít skutečně blahodárný účinek pouze společná akce. Týká se to i nás všech – spotřebitelů. Právě naše rozhodnutí mají skutečný dopad na rozhodnutí velkých společností,“ zdůrazňuje generální ředitel Canon 4CE.

O společnosti Canon Europe

Canon Europe je strategickou centrálou pro region EMEA společnosti Canon Inc., předního světového dodavatele technologií a služeb pro digitální zpracování obrazu. Canon působí přibližně ve 120 zemích, ve kterých zaměstnává zhruba 13,5 tisíce lidí. Na celosvětových příjmech společnosti se Canon Europe podílí přibližně jednou čtvrtinou.

Společnost Canon Inc. byla založena v roce 1937. Od té doby díky neustálým inovacím svých produktů a řešení stojí v oblasti zpracování obrazu na světové špičce. Neustále investuje do správných oblastí a využívá příležitostí k růstu – od fotoaparátů přes komerční tiskárny a firemní konzultační služby až po zdravotnické technologie.

Podniková filosofie společnosti Canon nese název Kyosei, což nejlépe vystihuje překlad „Společně žít a pracovat pro obecné blaho“. Společnost Canon Europe usiluje v rámci regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) o udržitelný růst podnikání se zaměřením na snižování vlastního dopadu na životní prostředí. Stejně tak dbá na to, aby tento dopad minimalizovali i její zákazníci při využívání produktů a služeb Canon.

Canon je průkopníkem, který přispívá ke zlepšování neustále se vyvíjejícího světa zobrazovací techniky. Svými technologiemi a inovativním duchem Canon posouvá hranice možného a pomáhá tak lidem podívat se na svět z nové perspektivy. Vnášíme do života kreativitu, snímek za snímkem. Protože jen pokud se dokážeme na svět správně podívat, můžeme jej změnit k lepšímu.

Další informace o společnosti Canon Europe a Canon CZ jsou k dispozici na www.canon-europe.com a www.canon.cz.

Napsat komentář