Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior
Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – jako vývojáři, technici, projektanti nebo strojní inženýři. Jaké technologické projekty dokáží už teď vymyslet, když mají čas jen 24 hodin a k ruce nejmodernější technologie?
Dvoudenní soutěž AT&T Hackathon Junior proběhne 28.–29. listopadu ve Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Akce plná programování a vymýšlení inovativních projektů pro digitální budoucnost je zaměřena na až pětičlenné středoškolské týmy se zájmem o technologie a jejich pedagogy. Pro všechny registrované účastníky je zajištěno ubytování i strava zdarma.
„Soutěž začíná první den hned v osm hodin ráno, po uvítání dostanou studenti instrukce a od té doby jim běží čas. Musí vymyslet a zrealizovat své řešení na některou ze soutěžních výzev, které se letos dotýkají umělé inteligence, kyberbezpečnosti a zlepšení indoor života. K dispozici mají technologické zázemí i podporu odborníků z celé řady zapojených firem. Druhý den pak již probíhají prezentace projektů před porotou, což je pro účastníky další zajímavá zkušenost,“ popsal Petr Novák, Product Owner ze společnosti AT&T GNS Czech Republic, která soutěž pořádá pod hlavičkou programu AT&T BELIEVES.
Ve spolupráci se vzdělávací organizací Junior Achievement (JA Czech) se celorepublikové mistrovství středoškoláků v technologických nápadech uskuteční už pošesté. „Během soutěže se studenti obvykle poprvé setkají se situací, kdy dostanou konkrétní zadání, téměř neomezené technologické možnosti a přitom šibeniční termín k nalezení kvalitního řešení. Zní to stresově a soutěž skutečně patří k těm náročnějším, na akci ale vždy vládne pohodová inspirativní atmosféra, studenti si vzájemně radí, kooperují, využívají tipů přihlížejících mentorů a často se dostanou i k technologiím, se kterými dosud nepracovali. Bývá to pro ně ohromná zkušenost. A pro nás je zase skvělé sledovat, jak přirozeně a rychle dokážou mladí lidé nové technologie přijmout a využít pro svůj nápad,“ přiblížil Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace JA.
Odborníci z praxe a univerzit se mezi soutěžními týmy pohybují po celou dobu konání Junior Hackathonu. Fungují jako mentoři a někteří v závěru i jako hodnotící porota. „Setkání se zkušenými vývojáři je pro nadšené středoškoláky velmi motivující, cení si jejich rad i přátelského přístupu. Mimo jiné tím vzniká platforma pro navázání spolupráce mezi firmami a školami, kdy s přítomnými pedagogy nezřídka domlouváme další budoucí školní akce. Pro doprovázející učitele máme také ve spolupráci s partnery během soutěže nachystané vzdělávací bloky o tématech jako 3D tisk nebo AI. Máme partnery z univerzit, ze sféry technické i byznysové. Rádi bychom, aby se těm nejzajímavějším studentským projektům dostalo podpory také při přechodu do případného podnikání,“ poukázal Petr Novák.
V loňském ročníku dokázali za den a noc například studenti z Prahy naprogramovat senzory na střechy budov pro optimální umístění solárních panelů, středoškoláci z Klatov vymysleli aplikaci, která lokalizuje třídicí kontejnery a usnadňuje osobám recyklaci odpadu, nebo brněnský tým studentů představil projekt na centrální evidenci domácích zvířat pomocí čipu s informacemi o zdravotním stavu a majiteli.
Registrace studentů (a pedagogického doprovodu) na AT&T Hackathon je možná on-line do 25. října na webu JA Czech.
JA Czech je obecně prospěšná vzdělávací organizace založená Tomášem Baťou, která již od roku 1992 realizuje na českých školách ucelenou koncepci nadstandardního vzdělávání. Formuje podnikatelské myšlení a finanční gramotnost mladých lidí, propojuje je s lidmi z praxe a pomáhá nastartovat jejich úspěšnou profesní kariéru. Ve spolupráci se školami vytváří příznivé a motivující prostředí pro rozvoj osobních dovedností v rámci podnikatelského vzdělávání studentů i učitelů.
AT&T v České republice
Brněnské Centrum sdílených služeb AT&T (v Campus Science Park) se stalo strategickým globálním centrem zákaznických služeb, které podporuje velké nadnárodní klienty, včetně infrastruktury v USA. Klienti mohou využívat špičkové portfolio zahrnující služby v oblasti mobility, sítí, zabezpečení sítí, cloudu, hostingu, hlasových služeb, sjednocené komunikace a aplikací. Brněnský tým zaměstnanců řeší nejsložitější problémy podpory z celého světa.
AT&T Believes℠ je celofiremní, lokalizované úsilí, které spojuje nadšení, kreativitu a zdroje zaměstnanců AT&T s dlouholetými vztahy mezi AT&T a externími organizacemi, s cílem pozitivně ovlivnit dění ve světě. V současné době se AT&T Believes zaměřuje na místní občanské iniciativy, které pomáhají lidem rozvíjet příležitosti v oblasti vzdělávání, kariéry a kvality života tím, že překlenou digitální propast, získají pracovní dovednosti pro budoucnost a naplnění základních potřeb v době krize.
Dvoudenní soutěž AT&T Hackathon Junior je realizována v rámci projektu Podpora podnikavosti, který je součástí Národního plánu obnovy, komponenty 1.4. Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie, financovaného z EU Nástroje pro oživení a odolnost.