Jak posunout videokonferenční hovory na profesionální úroveň – na home office i ve firemní zasedačce

Optimalizace videokonferencí bude vypadat trochu jinak na home office a jinak v prostředí zasedací místnosti firmy. Pokud pomineme vhodné oblečení a úpravu zevnějšku (především v domácím prostředí), velká část úspěchu závisí na použité technice. Zbytek dojmu vytvoří vhodná úprava a nastavení prostředí. Oba body spolu však souvisí.

Videokonference z prostředí domácí kanceláře

Základním kamenem je dostatečně rychlé připojení k internetu, dobrý obraz a zvuk. Zní to velmi jednoduše, nicméně realizace tak jednoduchá vždy není. Většina zaměstnanců využívajících možnosti hybridní práce realizuje videohovory z firemního notebooku. Zde lze často narazit na limity vestavěné webkamery, mikrofonu či technologií zpracovávajících obraz a zvuk. To si uvědomují i někteří výrobci profesionálních pracovních notebooků a optimalizují funkce a technologie pro hybridní práci. Příkladem je japonský Dynabook, který uvedl náš trh notebooky Portégé X40-K s funkcemi optimalizujícími obraz (viditelnost obličeje a korekci osvětlení scény) i zvuk (srozumitelnost hlasu a eliminaci nežádoucích zvuků) pomocí prvků umělé inteligence.

Pro dosažení optimálního obrazu je v první řadě třeba dostatečně kvalitní kamera a správné osvětlení. Dostatek světla (pozor, nikoli však na protisvětla mířícího do kamery) dokáže vytěžit z webkamery maximum. A naopak, s nižší mírou osvětlení se obraz zrní a tvář ztrácí zřetelné rysy, což je na škodu. Během důležitých pracovních hovorů nebo pohovorů může mít tato skutečnost zásadní vliv na dojem, jakým člověk působí. Pokud není možné dosáhnout vhodných světelných podmínek přirozenou cestou, je dobré najít vhodné místo pro lampičku, nebo uvažovat o pořízení kvalitní externí webkamery s vyšším rozlišením a vyšší světelností objektivu.

Neméně důležitým a často podceňovaným bodem je zachování co nejvěrnější přirozenosti hlasu. Zde je situace mnohdy ještě komplikovanější, zvlášť s ohledem na přenos nežádoucích ruchů z vedlejšího pokoje nebo otevřeného okna. Pokud nelze dosáhnout kýženého výsledku pomocí mikrofonů instalovaných v notebooku, bude potřeba vzít si n a pomoc další techniku.

První možností je využití tradičních sluchátek pro poslech hudby na cestách. Kvalita snímání hlasu při hovorech je však často u jednotlivých modelů velmi rozdílná, výborně hodnocená jsou v tomto ohledu například Bose Headphones 700, mimochodem s excelentní reprodukcí hudby. Další vynikající možnost skýtají herní headsety, často přímo specializované právě na čistý přenos hlasu i v rušnějším prostředí. Jejich mikrofon je proto vyveden přímo před ústa, což však nemusí být při videohovorech vždy žádoucí. Špičkové snímání hlasu zajistí například headset od německých profesionálů na studiovou techniku – beyerdynamic MMX 150 s vynikajícím kondenzátorovým mikrofonem Meta Voice a funkcí potlačení nežádoucích ruchů z pozadí, včetně zvuků klávesnice.

Pro ty, kteří nechtějí mít na hlavě nasazená sluchátka, jsou na trhu audio produkty specializované na handsfree konference. Jeden z nich – beyerdynamic Space – má v nabídce již zmíněný německý výrobce. Jedná se o reproduktor s mikrofony umístěnými ze všech stran, které automaticky detekují, odkud přichází lidské hlasy, čistě je vyzdvihnou a nežádoucí ruchy naopak utlumí. Do diskuze je možné zapojit kolem přístroje až 6 účastníků. Kromě toho lze Space výborně využít i jako výborný, stylový, ale přitom kompaktní Bluetooth reproduktor.

Jak na videohovory ve firemních konferenčních místnostech

Zde je třeba už od začátku předpokládat, že se bude hovorů účastnit víc účastníků a nároky na profesionální výsledek jsou mnohem vyšší. Tradiční sebelepší notebook stačit proto už většinou nebude. Je třeba poohlédnout se po řešení, které je možné napevno nainstalovat a budou se k němu moci připojit různí zaměstnanci. Dominantním prvkem pro videohovory zde bude pravděpodobně velký televizor zajišťující příjem obrazu. Dobrou možnost pro vysílání nabízí pevná instalace kvalitní kamery s výše popsaným konferenčním audio zařízením (beyerdynamic Space) na konferenční stůl.

Vyspělejší možnosti poskytne komplexní profesionální řešení typu vše v jednom. Tuto kategorii reprezentuje například Bose Videobar VB-S – kompaktní zařízení kombinující chytrou 4K kameru a velmi propracovaný audiosystém (zahrnující reproduktory a sadu mikrofonů) založený na zkušenostech a technologiích výrobce. Jeho chytré, úzce směrované mikrofony umí v místnosti najít zdroje hlasů, čistě je sejmout a izolovat je od ruchů. Vestavěná kamera dokáže najít právě hovořícího řečníka, přiblížit ho, a dokonce ho dynamicky sledovat během pohybu po místnosti. Pokud je to třeba, mohou sami účastnící pomocí mobilní aplikace upravovat nastavení hlasitosti, ztlumit mikrofony, otáčet objektivem kamery i řídit její zoom. To vše je k dispozici v jednom kompaktním zařízení s možností instalace na nábytek nebo na zeď pod televizor. K počítači nebo jinému zařízení řídícímu konferenci je možné VB-S připojit pomocí USB-C, Wi-Fi nebo Bluetooth a propracovaný systém umožňuje i vzdálenou správu všech Videobarů instalovaných na různých pobočkách firmy.

Ať už se připojujete k videokonferencím z domova nebo ze sídla společnosti, mějte na paměti, že kvalita obrazu i zvuku zásadně ovlivňuje výsledný dojem z jednání a potažmo může ovlivnit i kredit, který si vytváříte u druhé strany

O společnosti Bose:

Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, pan Amar G. Bose. Již první audiosystém Bose přinesl revoluční způsob řešení a revoluci v zážitku reprodukované hudby. Až do dnešní doby je společnost řízena jejími původními principy, kterými jsou investice do dlouhodobého výzkumu s cílem vývoje nových technologických řešení, které přinesou reálný přínos zákazníkům. Kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí Bose také zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví. S produkty a patentovanými technologiemi Bose se setkáváme v domácnosti, autě, na cestách i na veřejných prostranstvích.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, tc electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.

Autor: PressMob

Obsah dodala společnost v rámci tiskové zprávy.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Exit mobile version