Od 1. ledna letošního roku je většina nepeněžních benefitů osvobozena od daně pouze do výše poloviny měsíční průměrné mzdy. V případě překročení této hranice nově benefity podléhají dani z příjmu a také odvodům pojistného. Zejména pro menší a střední firmy je už tak zdanění práce vysoké a neustále změny v zákonech je pro ne časově i administrativně náročné.

„Zdanění práce je v České republice brutální a změť neustále se měnících zákonů nepřehledná. Prosperující ekonomika se rodí skrze nekompromisní podporu vzdělání, inovací a podnikání. Vyššími daněmi, regulacemi a administrativní zátěží firem k prosperitě nedojdeme. Ve Fairy Tailors pro nás každé nové zařízení znamená hodiny studia a konzultací s právníky, daňovými poradci a účetními. Pro naši firmu i celou českou společnost by bylo prospěšnější, kdybychom tento čas i finanční prostředky mohli raději věnovat rozvoji svého podnikání,“ říká Ondřej Tyleček, generální ředitel kreativní agentury Fairy Tailors, www.fairytailors.cz.

Netradiční benefity nabízejí větší možnosti pro obě strany

Kvůli novele zákona jsou tak firmy, zejména ty menší jsou nuceny benefity svým zaměstnancům výrazně omezit. Aby zaměstnavatelé udrželi své lidi sahají tak více k netradičním benefitům. Jako jen například čtyř denní pracovní týden. Flexibilita a určité možnosti individuálního nastavení pracovní doby (tam, kde to jde) jsou podle Marka Nieslanika, kreativního ředitele kreativní agentury Fairy Tailors, www.fairytailors.cz cestou do budoucnosti. „Obecně si myslím, že by firmy měly svým lidem v rámci možností poskytovat co nejvíce svobody, proto se čtyřdenním pracovním týdnem fungujeme už několik let. Zároveň ale pracujeme v tak silně konkurenčním prostředí, že si nemůžeme dovolit nedoručovat služby a servis v době, kdy je klient vyžaduje. Proto máme určitý hybridní model, kdy lidé, kteří vše stihnou v rámci 4 dnů mají volno s určitou mírou dostupnosti (aby v případě nenadálého požadavku klienta mohli zvednout telefon, nebo poslat e-mail, prostě vyřizovat drobné věci), ale zároveň, pokud si chtějí práci více rozložit, mohou pátek využít např. k nerušené deep work, nebo sebevzdělávání. Je to prostě takový jejich den, který využívají dle libosti,“ sděluje své zkušenosti Marek Nieslanik.

Klíč k udržení rodinné pohody

Ačkoli čtyřdenní pracovní týden není jediným řešením a jeho zavedení se liší napříč odvětvími, může to mít přínos do rodinného bohatství. „V dnešní době, kdy se mnoho lidí snaží vyvážit pracovní a osobní život, poskytuje zkrácený pracovní týden unikátní příležitost pro růst a rozvoj nejen jednotlivců a rodin, ale také celé společnosti,“ sdílí svůj názor Josef Podlipný, vedoucí obchodu společnosti Fichtner Wealth Managers, www.fichtner.cz. Volné dny umožňují více generacím trávit společný čas a předávat si hodnoty a moudrost. Diskuze o rodinné historii, etických a morálních hodnotách i významu odpovědnosti při správě bohatství se stávají nedílnou součástí rodinného života. Tento odkaz je klíčem pro udržení rodinného bohatství, které přesahuje pouhé materiální hodnoty. Čtyřdenní pracovní týden poskytuje také více času na osobní a profesní rozvoj, což zvyšuje individuální schopnosti a znalosti. To přispívá k celkovému bohatství nejen rodin, ale i společnosti jako celku. Tento růst vede k větší osobní spokojenosti a připravenosti na budoucí výzvy. “Efektivně využitý volný čas může výrazně přispět ke zlepšení duševního i fyzického zdraví. Všímám si toho, že lidé, kteří mají více času na odpočinek a regeneraci, jsou méně náchylní k vyhoření a stresu. Zdravější jedinci pak lépe přispívají k pozitivní atmosféře v rodině i v práci. Zkrácený pracovní týden nabízí možnost zapojit se do filantropických aktivit, které mohou rodinu nebo firmu sblížit. Společné cíle a hodnoty, které tyto aktivity přinášejí, přispívají k budování mezigeneračního odkazu. Rodiny, které se věnují charitativním činnostem, předávají svým potomkům důležité hodnoty jako jsou štědrost, odpovědnost a péče o komunitu,“ říká Josef Podlipný.

Psychologická pomoc či budování firemní kultury

Dalším netradičním benefitem je i poskytování psychologické pomoci, případně aktivní budování zdravého pracovního prostředí a firemní kultury, která nespotřebovává lidi. „Věříme, že když kolegům umožníme jít si uprostřed pracovního dne zaběhat nebo pracovat dva měsíce z Bali, má to na jejich psychické zdraví pozitivní vliv. Se zvyšujícími se nároky na kvalitu a čas je to určitě relevantní bonus, který může mnoha lidem pomoct. Ruku v ruce to ale zákonitě musí jít i s managementem, který nebude jen slepě tlačit na výkon,“ Marek Nieslanik, kreativní ředitel reklamní a kreativní agentury Fairy Tailors, www.fairytailors.cz.

Napsat komentář