Nezávislý projekt Demagog.cz, spolupracující se společností Meta v rámci boje proti online dezinformacím sdíleným na sociálních sítích Facebook a Instagram v České republice, oznámil rozšíření své působnosti na Slovensko před tamějšími blížícími se parlamentními volbami.

Slovensku se nyní věnuje zvýšená pozornost i z důvodu očekávaného zvýšeného výskytu dezinformací, které by mohly být sdíleny v období blížících se parlamentních voleb. Demagog.cz, který je certifikovaný mezinárodní sítí pro ověřování faktů IFCN, bude pracovat s rodilými mluvčími slovenského jazyka z partnerské organizace Demagog.sk. „Naši slovenští kolegové přinesou do týmu Demagog.cz dlouholetou zkušenost s fact-checkingem, detailní znalost slovenské dezinformační scény a pochopení toho, jak na Slovensku fungují sociální sítě,“ uvedl šéfeditor projektu Demagog.cz Jan Fridrichovký. Demagog.cz tak doplní práci, kterou již v zemi vykonává agentura AFP.

„Jsme si vědomi i varování ze strany vládních činitelů Slovenska a tajných služeb, které veřejně upozorňují na velmi aktivní Slovenskou dezinformační scénu. Věříme, že uživatelé sociálních sítí si zaslouží být informováni, když se setkávají s obsahem, který je nepravdivý, obsahuje upravené fotografie nebo pochází z falešných zdrojů,“ říká vedoucí projektu Demagog.cz Petr Gongala.

Pokud fact-checker vyhodnotí zprávu jako nepravdivou, pozměněnou nebo částečně nepravdivou, zobrazí se dalším uživatelům varování. „Součástí upozornění je samozřejmě i odkaz na naše webové stránky, kde má uživatel možnost nalézt přesné a faktické odůvodnění, proč byl obsah za nepravdivý označen,“ doplňuje Gongala. Příspěvek se navíc na facebooku zobrazí níže, čímž se výrazně omezí jeho šíření. Systém nakonec upozorní i lidi, kteří příspěvek již sdíleli, že byl označen za nepravdivý, a původnímu autorovi dá možnost se proti hodnocení případně odvolat. Stránkám a doménám, které opakovaně sdílejí nepravdivé informace, se také sníží možnosti distribuce příspěvků a odstraní se možnost na platformách inzerovat. Fact-checkeři nicméně neodstraňují účty ani stránky ze sítí Facebook a Instagram.

Po volbách navíc projekt plánuje vydat analýzu, ve které by sdílený dezinformační obsah více rozebral. „Už nyní jsme však za květen v rámci projektu CEDMO přinesli unikátní přehled aktuálních dezinformačních narativů na Slovensku. Tyto přehledy nyní plánujeme vydávat každý měsíc,“ říká na závěr Ondřej Havránek z oddělení komunikace projektu.

Demagog.cz zahájí fact-checking na slovenském facebooku a instagramu v nejbližších dnech a po AFP se stane druhým fact-checkingovým partnerem společnosti Meta na Slovensku. V České republice Demagog ověřuje obsah na facebooku a instagramu už od roku 2020 a za tu dobu se již miliony lidí v Česku setkaly s fact-checkem od Demagog.cz.

Napsat komentář