Pražská pobočka společnosti DNAnexus, která vědcům, farmaceutickým a diagnostickým firmám poskytuje cloudovou platformu pro snadné sdílení a analýzu velkých objemů biomedicínských dat, posiluje o tři nové tváře. Tým se rozšiřuje o Miroslava Kociána (40), absolventa VUT, bývalého CTO Webnode, a Petra Huláka (37), který doposud působil v globálním managementu zákaznické podpory Y Soft. Jak Kocián, tak Hulák přicházejí do DNAnexus po patnácti letech působení v těchto společnostech. Zatímco Kocián pomůže vývoji produktů DNAnexus jako UI manažer, Hulák bude rozvíjet oddělení celosvětové zákaznické podpory. Právě česká pobočka je klíčovou částí DNAnexus z hlediska produktového vývoje a expanze na evropský trh. K pražskému týmu se připojuje také Zai Chang, engineering director, který doposud působil v americké centrále.

„Patnáct let v jedné firmě znamená načerpání mnoha zkušeností, ale také zamrznutí v komfortní zóně, ve které si těžko ověříte, jak obstojíte v jiném týmu. Proto jsem se rozhodl z této zóny vystoupit a zjistit, kam se mohu profesně dále posunout,“ komentuje důvod svého přestupu do DNAnexus Petr Hulák.

Pražská pobočka DNAnexus je pro původem americkou společnost klíčovou součástí. Tvoří ji 60členný tým propojující bioinformatiky a programátory, kteří do značné míry stojí za vývojem produktů firmy. Ty v současné době pomáhají drtivé většině předních farmaceutických a diagnostických firem po celém světě sdílet a analyzovat biomedicínská data. Na cloudové platformy DNAnexus však spoléhají i některé vládní programy, například precisionFDA, UK Biobank či nově britský program Our Future Health, který má za cíl shromáždit vzorky DNA pěti milionů Britů a pomoci v rozvoji nových metod prevence, diagnostiky a léčby řady závažných onemocnění. Globální význam pražské pobočky potvrzuje i nedávný přechod engineering directora Zai Changa, který českému týmu přináší zkušenosti z americké centrály.

„Má kariéra vedla mnoha odvětvími softwarového vývoje, od 3D ray tracingu přes vývoj aplikací pro iOS či Android až po strojové učení. Jsem nadšený, že se mohu připojit k pražskému týmu DNAnexus a nadále pomáhat v rozvoji precizní medicíny, která v budoucnu značně ovlivní veřejné zdravotnictví,“ říká Chang.

Patnáctileté zkušenosti

Petr Hulák i Miroslav Kocián přicházejí do DNAnexus po patnácti letech strávených v klíčových technologických rolích. Petr Hulák se za posledních patnáct let vypracoval z pozice operátora zákaznické podpory na pozici seniorního technického konzultanta a následně manažera v týmu globální zákaznické podpory české společnosti Y Soft. Miroslav Kocián stejně dlouhou kariéru budoval ve Webnode, rovněž české společnosti, kde posledních pět let zastával funkci CTO.

„Důvodem pro přechod do DNAnexus pro mě byl především celospolečenský přesah firmy. Řada IT specialistů pracuje na vývoji technologie, která je pro účely společnosti prospěšná, hlubší smysl však nedává. Brzy mi došlo, že produkty DNAnexus mají bez nadsázky skutečný potenciál pomáhat lidem a měnit svět k lepšímu,“ říká Miroslav Kocián, který v DNAnexus působí jako UI manažer.

Nebát se biologie

Kocián a Hulák shodně podotýkají, že přestup do biotechnologicky zaměřené společnosti pro ně znamenal vstup do zcela neznámých vod. DNAnexus na spojení vědeckého a technologického sektoru proto reaguje podporou firemní kultury.

„Když jsem poprvé prošel dveřmi kanceláře DNAnexus, mé znalosti biologie odpovídaly přibližně středoškolské úrovni. A i když je moje úroveň znalostí stále velmi nízko, překvapilo mě, jak skvěle funguje sdílení informací ve firmě. Každá nová biomedicínská přednáška, pořádaná mými kolegy, mě posouvá zase dál. Tohoto přístupu si velice cením,“ dodává Kocián. 

Více o DNAnexus

Cestou ke zkvalitnění lidského zdraví je přístup k vysoce komplexním biomedicínským datům a využívání moderních technologií, které vědcům umožňují data analyzovat a dále zpracovávat. DNAnexus poskytuje cloudovou platformu umožňující diagnostickým společnostem, farmaceutickým firmám či vládním programům bezpečný přístup k rozsáhlým biomedicínským datům. Svým uživatelům pomáhá urychlovat základní a klinický výzkum vedoucí například k rychlejšímu vývoji nových léčiv či genetické diagnostice. Umožňuje tak data produkovaná moderní vědou efektivněji využívat. Další informace o společnosti DNAnexus naleznete na adrese www.dnanexus.com.

Napsat komentář