Beethovenova Devátá v novém. Technologie Canonu jí vdechla vizuální život

Člen White Hands Chorus na snímku Mariko Tagashiry. Technologie reliéfního tisku od Canonu.

PRAHA, 18. března 2024 – Jedno z nejproslulejších hudebních děl, 9. symfonie Ludwiga van Beethovena, se díky technologii reliéfního tisku společnosti Canon dočkala úplně nové podoby. Přesně dvě století od premiéry ve Vídni se do tohoto města vrátila jako součást vizuálně působivé výstavy fotografií, na níž se podílel inkluzivní sbor White Hands Chorus.

Dlouhodobou snahou Canonu je zpřístupňovat zážitek i umožňovat tvorbu umění všem včetně lidí se zdravotním hendikepem. Proto společnost podpořila výstavu, na které vystoupil inkluzivní sbor White Hands Chorus Nippon (WHCN) s vizuální interpretací skladby „An die Freude/Óda na radost“ z Beethovenovy 9. symfonie. Sbor sdružuje děti s tělesným postižením i bez něj, přičemž neslyšící členové sboru předávají zvuk a emoce pomocí znakové řeči, pohybu a mimiky.

Profesionální fotografka Mariko Tagashira doprovází sbor již několik let. Nalezla jedinečný způsob, jak na svých snímcích pomocí dlouhodobých expozic zachytit gesta dětí jako poetické světelné stopy. Tyto fotografie umožňují nejen viditelný, ale také hmatatelný zážitek z výstavy „An die Freude“. Některé z fotografií jsou totiž vytištěny reliéfně pomocí technologie Canon PRISMAelevate XL na tiskárně řady Arizona.

Principem reliéfního tisku je nanášení několika vrstev inkoustu na sebe. Výsledkem je plně hmatově vnímatelný obraz, díky němuž mohou návštěvníci se zrakovým hendikepem získat živou vnitřní představu o těchto dílech. Vysvětlivky vytištěné Braillovým písmem jim navíc pomáhají plně pochopit příběh, který se za hudbou skrývá.

„Umění by mělo být přístupné každému a hudba a fotografie jsou jeho základem. Jsme hrdí na to, že naše zobrazovací technologie umožňují širšímu okruhu lidí zažít silné emoce a příběhy, které sbor White Hands Chorus vypráví prostřednictvím fotografií Mariko Tagashiry. Technologie reliéfního tisku Elevated Printing přináší alternativní smyslový zážitek, který, jak doufáme, dokáže vytvořit výstavu přístupnou opravdu pro každého,“ říká Dirk Brouns, viceprezident pro velkoformátové systémy ve společnosti Canon Production Printing.

Výstava se konala v prostorách WestLicht Museum for Photography ve Vídni.

O společnosti Canon Europe

Canon Europe je strategickou centrálou pro region EMEA společnosti Canon Inc., předního světového dodavatele technologií a služeb pro digitální zpracování obrazu. Canon působí přibližně ve 120 zemích, ve kterých zaměstnává zhruba 13,5 tisíce lidí. Na celosvětových příjmech společnosti se Canon Europe podílí přibližně jednou čtvrtinou.

Společnost Canon Inc. byla založena v roce 1937. Od té doby díky neustálým inovacím svých produktů a řešení stojí v oblasti zpracování obrazu na světové špičce. Neustále investuje do správných oblastí a využívá příležitostí k růstu – od fotoaparátů přes komerční tiskárny a firemní konzultační služby až po zdravotnické technologie.

Podniková filosofie společnosti Canon nese název Kyosei, což nejlépe vystihuje překlad „Společně žít a pracovat pro obecné blaho“. Společnost Canon Europe usiluje v rámci regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) o udržitelný růst podnikání se zaměřením na snižování vlastního dopadu na životní prostředí. Stejně tak dbá na to, aby tento dopad minimalizovali i její zákazníci při využívání produktů a služeb Canon.

Canon je průkopníkem, který přispívá ke zlepšování neustále se vyvíjejícího světa zobrazovací techniky. Svými technologiemi a inovativním duchem Canon posouvá hranice možného a pomáhá tak lidem podívat se na svět z nové perspektivy. Vnášíme do života kreativitu, snímek za snímkem. Protože jen pokud se dokážeme na svět správně podívat, můžeme jej změnit k lepšímu.

Další informace o společnosti Canon Europe a Canon CZ jsou k dispozici na www.canon-europe.com a www.canon.cz.

Autor: PressMob

Obsah dodala společnost v rámci tiskové zprávy.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Exit mobile version