Ve dnech 30.-31. března se v Microsoftu hackovalo. Celkem 8 zúčastněných týmů odprezentovalo demo ukázky projektů, které po dokončení a implementaci pomohou v každodenním životě lidem s vadou zraku, seniorům, ale i zaměstnancům na krizové lince. AI Accessibility hackaton organizovala společnost Microsoft společně s Dataclair centrem pro umělou inteligenci společnosti O2 CZ.

Vývojáři, softwaroví designéři, IT profesionálové, studenti IT, ale i cloud architekti a testeři pracovali na návrzích řešení, které s pomocí umělé inteligence mohou pomoci lidem s hendikepem a znevýhodněným skupinám. Konkrétně se téměř 40 účastníků a 15 mentorů věnovalo 3 hlavním úkolům:

  • Jak pomoci nevidomým rozpoznat barvu oblečení či druh výrobku (zadání od neziskové organizace SONS)
  • Zjednodušit seniorům orientaci ve webovém prostředí (Elpida)
  • A jak pomoci s automatizací a tříděním hovorů (Linka bezpečí)

Hackeři strávili v kancelářích Microsoftu celou noc. Řada z nich se na hackatonu potkala poprvé, jiní se poznali již dříve na podobných akcích a chtějí pokračovat v dobře nastavené spolupráci.

„Prezentované nápady mají dopad na reálný svět a nejskvělejší je, že všechny mohou být zrealizovány ve velmi krátké době, do šesti měsíců,“ uvedl jeden z porotců Sergii Mykhailov, softwarový inženýr a expert na accessibility ze společnosti Microsoft. Další z porotců Jan Šnyrych z neziskové organizace SONS zase ocenil průběžný dialog s vývojáři: „Jako nevidomí uživatelé aplikací máme speciální potřeby a hackeři s námi vše konzultovali přímo během vývoje.“

Výzvu organizace SONS vyhrál a celkovým vítězem AI Accessibility Hackatonu se stal nakonec tým studentů z ČVUT s názvem AIAIEyes ve složení Ondřej Baštař, Viktorie Valdmanová, Dominik Farhan, Ondřej Sladký. Jejich aplikace pro nevidomé hlasem poradí, jakou barvu má oblečení, co se k čemu hodí, ale i jakou příchuť má jogurt či jaký druh čaje si berou z regálu.

Linka bezpečí ocenila tým Help.Me.AI (Alejandro Perez, Roberto Martinez Cruz, Jan Šlechta, Gokdeniz Kaymak), který přišel s řešením, jak třídit hovory podle rizika a tématu. Aplikace hovor zároveň přepisuje do textové podoby a pomáhá tak operátorovi vyhodnotit, který z volajících potřebuje akutní pomoc a jak situaci řešit.

Nezisková organizace Elpida byla nadšená z návrhu Milujeme ARI (Jakub Jon, Klivan Jan, Vít Železný, Tobiáš Vinklárek), jak se senioři mohou na webové stránce soustředit na text a nerozptylovat se obrazovým doprovodem a okolní reklamou.

„Ocenění je jenom třešničkou na dortu, mnohem důležitější je unikátní práce, kterou jste za sebou nechali a pomohli neziskovým organizacím odhalit nové možnosti,“ uvedl vyhlášení vítězů moderátor a spoluorganizátor hackatonu Tomáš Studeník.

„Největší přidanou hodnotu hackathonu vidím v tom, že všechny týmy přišly s dobrými a velmi praktickými nápady využitelnými v reálném životě. Kromě toho je většina projektů již ve velmi pokročilé fázi, což ve srovnání s jinými hackathony není úplně běžné. To je pozitivní především pro zapojené neziskové organizace, kterým představená řešení ulehčí cestu k finálnímu řešení. Jsou to zajímavé výsledky za krátkou dobu,“ shrnul hackathon Petr Hirš, ředitel centra pro umělou inteligenci Dataclair O2 Czech Republic.

O společnosti Microsoft:

Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) umožňuje digitální transformaci v éře inteligentního cloudu a inteligentního internetu věcí. Naší misí je pomoci každému člověku a každé organizaci na světě dokázat více. Microsoft Corporation vznikla před více než 40 lety – v dubnu roku 1975. Česká pobočka zahájila činnost v roce 1992. Na podzim 2015 jsme se spolu s pražskou divizí Skype přestěhovali do nového světa práce – kanceláře vytvořené pro svět práce odkudkoli. V červenci 2016 spojila česká pobočka síly se slovenskou a vznikl Microsoft Česká republika a Slovensko. Na podzim 2016 bylo v Praze otevřeno vývojové centrum Microsoft Dynamics.

Pokud máte zájem o další informace a novinky o společnosti Microsoft v České republice, navštivte prosím tiskové centrum  (www.microsoft.cz/news). Příběhy o tom, jak technologie mění život (nejen) našich zákazníků najdete na www.microsoft.cz/pribehy (Česko) a www.microsoft.com/stories (svět).

Tento dokument je určen pouze pro informační účely. Společnost Microsoft se zříká jakékoliv odpovědnosti za vzniklé situace týkající se užití tohoto dokumentu pro jiné účely. Společnost Microsoft nebude nikdy odpovědná za jakékoliv mimořádné, přímé, nepřímé či vyplývající škody, ať již vzejdou z účinnosti smlouvy, zanedbání nebo jiné skutečnosti vzniklé následkem užití či interpretace tohoto dokumentu či v souvislosti s ním. Microsoft je registrovaná obchodní značka společnosti Microsoft Corp. v USA a/nebo v jiných zemích. Jména společností a produktů zde uvedených mohou být obchodní značky jejich příslušných vlastníků.

Napsat komentář