Praha, 17. července 2025 – Výsledky průzkumu European Health Behavior Survey[1] pro rok 2025, který zprostředkovala agentura Ipsos pro společnost Huawei, ukazují, že nositelné technologie hrají v péči o zdraví Evropanů převratnou roli. Více než 80 % uživatelů chytrých hodinek na sobě pozoruje pozitivní změny, včetně zvýšené fyzické aktivity a zlepšení spánkových návyků. Tato data tak potvrzují posun od pasivního sledování zdraví, směrem k aktivní, mnohdy každodenní péči.
Chytré hodinky zvyšují povědomí o zdravotním stavu
Průzkum pro společnost Huawei ukázal, že až 78 % Evropanů vnímá souvislost mezi životním stylem a zdravím. Používání chytrých hodinek posouvá péči o zdraví na vyšší úroveň, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je však motivace uživatelů k proaktivnímu sledování vlastního zdravotního stavu. To podle výzkumu potvrzuje 80 % uživatelů, kteří uvádějí, že sledování klíčových ukazatelů a dat z hodinek posílilo jejich odhodlání a snahu k optimalizaci spánku i pohybu.
Z výzkumu vyplývá, že 72 % praktických lékařů by uvítalo, aby pacienti byli aktivněji informováni o svém zdravotním stavu. Na základě toho by pak dokázali lépe rozeznat, jakým příznakům mají věnovat pozornost a kdy už je vhodné se svěřit do rukou odborníků. Většina lékařů tak svým klientům doporučuje chytrá zařízení, která jim s průběžným a pravidelným monitoringem pomohou. „V ordinaci stále častěji vidím pacienty, kteří přicházejí s daty ze svých chytrých hodinek. Někdy díky nim zachytíme varovné signály, jindy jen potvrdíme, že je vše v pořádku. Je to nástroj, který nám pomáhá být o krok napřed,“ potvrzuje MUDr. Zorjan Jojko, kardiolog a předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR.
Neznamená to, že by pacienti měli suplovat práci lékaře, ale naopak by měli být, co možná nejlépe, informováni o vlastním zdravotním stavu. „Čím víc informací o svém těle máme, tím snáz můžeme reagovat. Když pacient přijde s přehledem o svém srdečním tepu nebo tlaku za poslední týdny, pomůže to lékaři i jemu samotnému. Nejde o to nahradit lékaře. Jde o to, aby pacient přišel včas – a ideálně dřív, než se problémy projeví naplno. Právě v tom mohou technologie sehrát zásadní roli,“ apeluje MUDr. Zorjan Jojko. Za pět nejdůležitějších ukazatelů pro pravidelné sledování zdravotního stavu, je obecně považován krevní tlak, hladina cukru v krvi, srdeční frekvence, saturace krve kyslíkem a EKG. Podle odborníku má se sběrem těchto dat stále častěji pomáhat nositelná technologie, jakou jsou právě chytré hodinky.
Nejsledovanější data? Rozhodně zdraví srdce a fyzická aktivita
Uživateli nejčastěji kontrolovaným zdravotním ukazatelem je pohyb – ten si denně podle průzkumu kontroluje až 68 % z nich. Minimální denní fyzické aktivity podle doporučení směrnice WHO[2] dosáhne až 78 % Evropanů, ale pouze 41 % z nich si stanovuje denní pohybový cíl v podobě nachozených kroků. Průměrný minimální limit u těch, kteří tak učinili, není ale běžně doporučovaných 10 000 kroků, podle výzkumu je to pouhých 7 000 – 8 000 kroků.
Funkcí, která co do oblíbenosti u uživatelů následuje hned za pohybovou aktivitou, je monitorování srdečního tepu a pulsu. Ty si na denní bázi kontroluje až 53 % evropské populace, 46 % Evropanů pak dokonce považuje monitoring srdeční frekvence za klíčovou funkci hodinek. Proto není překvapením, že 85 % uživatelů zdůraznilo, že při nákupu chytrých hodinek se zaměřují právě na dostupnost, přesnost a technologickou úroveň měření zdravotních funkcí.
Názory odborníků a spotřebitelů se liší
Zatímco lékaři apelují na důležitost monitoringu zdravotních údajů, jako je krevní tlak, hladina cukru v krvi a EKG, spotřebitelé upřednostňují sledování kvality spánku a monitorování přijatých i spálených kalorií společně s mírou hydratace. Pokud jde o ideální frekvenci měření, 58 % zdravotníků doporučuje svým pacientům měřit si krevní tlak alespoň několikrát do týdne. Obdobně je na tom i srdeční tep. Na nutnosti měřit tuto hodnotu několikrát týdně se shoduje 53 % odborníků.
Doporučení lékařů ohledně sledování zdravotního stavu se pozitivně shodují s názorem spotřebitelů na důležitost určitých ukazatelů pro celkový zdravotní stav. Když přijde na pravidelnou péči o zdraví, 76 % evropské populace považuje kravní tlak za klíčový. Krevní cukr, jenž zmiňují odborníci, je v žebříčku důležitosti u spotřebitelů na čtvrtém místě – za stěžejní ho považuje 72 % Evropanů. Podle dat z průzkumu vyplývá, že ho předběhl spánek, který je většinou spotřebitelů považován za elementární v péči o zdraví. Zde poprvé dochází k výraznému nesouladu mezi tím, co považuje běžná populace za důležité pro své zdraví, a tím, co považují za důležité lékaři, neboť pouze 8 % odborníků uvedlo, že monitorování spánku je důležitým zdravotním ukazatelem.
Budoucnost nositelných technologií ve zdravotnictví
I přes rostoucí oblibu nositelné technologie, chytré hodinky stále nevlastní polovina evropské populace. Navzdory tomu 93 % odborníků eviduje pacienty, kteří přicházejí na popud dat nasbíraných právě svými chytrými hodinkami. To signalizuje nejen pozitivní změnu postoje spotřebitelů ke zdravému životnímu stylu, ale také rostoucí důvěru ve zdravotní údaje pocházející z chytrých zařízení.
Společnost Huawei tak v některých ze svých zařízeních zavedla průlomové lékařsky certifikované funkce pro jeden z nejdůležitějších zdravotních ukazatelů, jak podle spotřebitelů, tak i odborníků – zdraví srdce. To signalizuje posun směrem ke spolehlivějším nositelným zdravotním zařízením s vysoce sofistikovanými technologiemi, jakou je například variabilita srdeční frekvence. „Tento vývoj by mohl sloužit jako průlomový, a zvýšit tak důvěryhodnost
a přijetí zdravotních výsledků měřených hodinkami, jak mezi uživateli tak i odborníky. S dalším technologickým rozvojem se očekává, že nositelná zařízení budou hrát ještě větší roli v každodenní péči o zdraví, a pomohou tak lépe propojit povědomí o svém vlastním zdraví s lékařskými poznatky,“ říká Andreas Zimmer, vedoucí produktového oddělení společnosti Huawei.
Průzkum European Health Behavior Survey 2025 prokázal, že uživatelé chytrých hodinek jsou si více vědomi svého zdraví a aktivněji sledují klíčové ukazatele. Přestože nositelná technologie nenahrazuje profesionální zdravotní péči, slouží jako zásadní nástroj pro posílení proaktivního zdravotního chování. Vzhledem k tomu, že se chytré hodinky vyvíjejí nad rámec sběru hrubých dat a mění se ve smysluplné informace o zdraví, mohou být pro uživatele i odborníky v blízké budoucnosti přínosnější než kdykoli předtím.
Aktuální informace ze světa Huawei Consumer Business Group naleznete denně aktualizované na:
Web: https://consumer.huawei.com/cz/
Facebook – CZ/SK: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/
YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk
Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk
Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK
O Huawei Consumer Business Group
Produkty a služby společnosti Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a používá je třetina světové populace. V Německu, Švédsku, Rusku, Indii a Číně bylo zřízeno čtrnáct výzkumných a vývojových center. Huawei CBG je jednou ze tří obchodních jednotek společnosti Huawei a zahrnuje smartphony, PC, tablety, nositelné a cloudové služby atd. Globální síť společnosti Huawei je postavena na více než 34letých zkušenostech v telekomunikačním průmyslu a je odhodlána poskytovat nejnovější technologický pokrok spotřebitelů po celém světě.
- Metodika: Na základě výsledků průzkumu je možné konstatovat, že se jedná o velmi nízký počet pohybových aktivit: Prezentované údaje vycházejí z on-line studie provedené v 8 zemích: Spojené království, Německo, Francie, Polsko, Španělsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko v období 2. – 25. 4. 2025 na reprezentativním vzorku přibližně N=1000 respondentů ve věku 18-64 let; vážené údaje podle počtu obyvatel ve věku 18-64 let v každé ze zemí. ↑
- https://www.who.int/initiatives/behealthy/physical-activity ↑