Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v srpnu nejdominantnější ransomwarovou skupinou RansomHub. Významně ale rostl i počet útoků skupiny Meow, která zkouší novou taktiku a místo šifrování se zaměřuje na prodej ukradených dat dalším kyberzločincům.

RansomHub si upevnil pozici hlavní ransomwarové skupiny, na což upozornily také FBI, CISA, MS-ISAC a HHS. Tento ransomware jako služba používá sofistikované šifrovací techniky a agresivně se zaměřil na systémy napříč prostředími Windows, macOS, Linux a zejména VMware ESXi.

Velmi nebezpečnou hrozbou byl v srpnu ransomware Meow, který je variantou uniklého ransomwaru nechvalně známé ruské skupiny Conti. „Skupina Meow se nově místo šifrování dat zaměřila na krádeže cenných informací a jejich prodej kyberzločincům. Jedná se o zajímavý odklon od tradiční vyděračské taktiky. Zatím není jasné, jestli se jedná o ziskový krok, nebo jde jen o marketingový tah, který má skupinu odlišit od dalších kyberzločinců. Na speciálních stránkách zveřejňují vzorky ukradených dat, od obchodních smluv až po osobní doklady, a ceny se pohybují od 5 000 do 12 000 dolarů v případě více zájemců, v případě jednoho kupce se cena pohybuje kolem 24 000 dolarů. U několika málo obětí je cena ještě vyšší a může se pohybovat až ve stovkách tisíc dolarů,“ upozorňuje Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

 

 

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v srpnu posunula o 1 příčku mezi bezpečnější země, nově jí patří 49. pozice. Naopak mezi nebezpečnější země se lehce posunulo Slovensko, v srpnu se umístilo na 89. příčce, což je změna o 2 místa. Mezi nebezpečné země se nejvíce posunulo Pobřeží slonoviny, o 61 míst až na 36. pozici, a Srí Lanka, o 55 míst na 25. příčku. První, tedy nejnebezpečnější, pozici obsadila Etiopie.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a zdravotnictví.

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vládl v srpnu znovu nebezpečný downloader FakeUpdates, který měl dopad na 8 % společností po celém světě. Následovaly malwary Androxgh0st a Phorpiex.

  1. ↔ FakeUpdates – FakeUpdates (nebo také SocGholish) je downloader napsaný v jazyce JavaScript. FakeUpdates šíří další malware, včetně GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult.
  2. ↔ Androxgh0st – Androxgh0st je botnet zaměřený na platformy Windows, Mac a Linux. Pro infikování zařízení využívá několik zranitelností a zaměřuje se hlavně na PHPUnit, Laravel Framework a Apache Web Server. Krade citlivé informace, jako jsou informace o účtu Twilio, SMTP přihlašovací údaje, AWS klíče a podobně. Ke sbírání požadovaných informací používá soubory Laravel. Navíc má různé varianty, které vyhledávají různé informace.
  3. ↑ Phorpiex – Phorpiex je botnet, který šíří další malware prostřednictvím spamových kampaní a je také používán v kampaních zaměřených na sexuální vydírání.

Top 3 – mobilní malware:

Bankovní trojan Joker byl v srpnu nejčastěji použitým malwarem k útokům na mobilní zařízení, následovaly mobilní malwary Anubis a Hydra.

  1. ↔ Joker – Spyware pro Android ukrývající se například v aplikacích na Google Play. Dokáže krást SMS zprávy, kontakty a informace o zařízení. Navíc v tichosti přihlásí oběť k prémiovým službám na reklamních webových stránkách.
  2. ↔ Anubis – Bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací, dostupných v obchodě Google.
  3. ↑ Hydra – Bankovní trojan určený ke krádeži bankovních přihlašovacích údajů, který po obětech požaduje povolení nebezpečných oprávnění a přístupů při každém vstupu do jakékoli bankovní aplikace.

Top 3 – ransomwarové skupiny:

Check Point analyzoval ransomwarové „stránky hanby“, které provozují ransomwarové skupiny využívající techniku dvojitého vydírání. Kyberzločinci je používají k zesílení tlaku na oběti, které okamžitě nezaplatí výkupné. Data sice mohou poskytovat trochu zkreslený pohled, přesto se jedná o velmi cenné informace o ransomwarovém ekosystému, který je pro organizace po celém světě aktuálně hrozbou číslo jedna.

Nejrozšířenější ransomwarovou skupinou byl v srpnu RansomHub, který byl zodpovědný za 15 % zveřejněných útoků. Skupina Meow měla na svědomí 9 % zveřejněných ransomwarových útoků a Lockbit3 na třetím místě 8 %.

  1. ↔ RansomHub – RansomHub je ransomware jako služba (RaaS), který vznikl jako rebrandovaná verze dříve známého ransomwaru Knight. RansomHub se objevil začátkem roku 2024 na undergroundových fórech a rychle se proslavil svými agresivními kampaněmi zaměřenými na různé systémy, včetně Windows, macOS, Linuxu a zejména prostředí VMware ESXi. Známý je také kvůli použití sofistikovaných šifrovacích metod.
  2. ↑ Meow – Meow je varianta ransomwaru Conti. Na infikovaných systémech šifruje data a připojuje k nim příponu .MEOW. Žádost o výkupné nechává v souboru readme.txt, kde jsou instrukce, že oběti mají kontaktovat útočníky e-mailem nebo přes Telegram, kde se dohodnou na platbě výkupného.
  3. ↓ Lockbit3 – Ransomware jako služba, který byl poprvé odhalen v září 2019. LockBit se zaměřuje na velké organizace a vládní subjekty z různých zemí. Naopak necílí na jednotlivce v Rusku nebo Společenství nezávislých států.

„Analyzovali jsme i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Nejvýraznější hrozbou je botnet Androxgh0st, vzestup botnetů potvrzuje i na druhém místě Phorpiex,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Organizace musí přehodnotit svůj přístup k bezpečnosti a zaměřit se na prevenci, pouhá detekce už dávno nestačí, protože počty kyberútoků neustále boří další a další rekordy.“

Top malwarové rodiny v České republice – srpen 2024
Malwarová rodinaPopisDopad v ČRDopad ve světě
Androxgh0stAndroxgh0st je botnet zaměřený na platformy Windows, Mac a Linux. Pro infikování zařízení využívá několik zranitelností a zaměřuje se hlavně na PHPUnit, Laravel Framework a Apache Web Server. Krade citlivé informace, jako jsou informace o účtu Twilio, SMTP přihlašovací údaje, AWS klíče a podobně. Ke sbírání požadovaných informací používá soubory Laravel. Navíc má různé varianty, které vyhledávají různé informace.7,28 %5,34 %
PhorpiexPhorpiex je botnet (známý také jako Trik), který je aktivní od roku 2010 a na svém vrcholu ovládal přes milion infikovaných počítačů. Šíří mimo jiné další malware prostřednictvím spamových kampaní a je také používán v kampaních zaměřených na sexuální vydírání.4,60 %4,52 %
BMANAGERBMANAGER je modulární trojan, který pravděpodobně vytvořil hacker nazvaný Boolka. Boolka nejdříve využíval jen jednoduché skriptovací útoky, ale postupně začal používat sofistikované systémy pro šíření malwaru, včetně trojanu BMANAGER. Tento malware je součástí širší sady, která obsahuje různé komponenty určené ke krádeži dat a přihlašovacích údajů. BMANAGER se šíří především prostřednictvím SQL injection útoků na webové stránky, přičemž využívá zranitelnosti k zachycení uživatelských aktivit a ke krádeži dat.4,02 %0,80 %
FakeUpdatesFakeUpdates (nebo také SocGholish) je downloader napsaný v jazyce JavaScript. FakeUpdates šíří další malware, včetně GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult.4,02 %8,22 %
TofseeTofsee je Trickler, který je zaměřen na platformu Windows. Jedná se o víceúčelový nástroj, který lze použít k DDoS útokům, rozesílání spamu nebo třeba těžbě kryptoměn. Může také stahovat a spouštět další škodlivé soubory v napadených systémech.3,45 %0,92 %
FormBookFormBook je škodlivý kód, který krade informace a zaměřuje se na operační systém Windows. Poprvé byl detekován v roce 2016 a je prodáván na nelegálních hackerských fórech. I když je jeho cena relativně nízká, má velmi dobré maskovací schopnosti. FormBook shromažďuje přihlašovací údaje z různých webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.2,68 %2,84 %
EsfuryEsfury je červ, který umožňuje další útoky na napadený systém. Šíří se prostřednictvím vyměnitelných nebo síťových disků. Jakmile se Esfury dostane do počítače, připojí se ke vzdálené webové stránce a získává odtamtud příkazy. Esfury také změní výchozí stránku internetového prohlížeče a upraví nastavení systému. Navíc může změnit i řadu bezpečnostních nastavení a ukončit nebo zablokovat přístup k velkému počtu procesů. Esfury může přesměrovat vyhledávání na konkrétní reklamní webové stránky, jinak ovlivňovat prohlížení internetu nebo snížit rychlost sítě.2,30 %0,85 %
TechJourneyTechnoJourney je adware, který se zaměřuje na systémy Mac. Je součástí adwarové rodiny AdLoad a zobrazuje vtíravé reklamy, které mohou vést na škodlivé webové stránky nebo spouštět stahování nechtěných souborů. Může také sledovat uživatelská data a aktivity uživatelů na internetu. Obvykle je distribuován prostřednictvím podvodných webových stránek nebo je připojen k jinému softwaru.2,11 %0,18 %
AZORultAZORult je trojan, který shromažďuje a odesílá data z infikovaného systému. Jakmile je malware v systému nainstalován (obvykle je šířen nějakým exploit kitem, jako třeba RIG), může odesílat uložená hesla, lokální soubory, kryptopeněženky a informace o profilu počítače na vzdálený C&C server.2,11 %1,21 %
AuthedmineAuthedmine je varianta nechvalně známého kryptomineru CoinHive. Používá se zejména k online těžbě kryptoměny Monero, nicméně před spuštěním těžebního skriptu vyžaduje výslovný souhlas uživatele.2,11 %0,08 %

Novinky od českého týmu společnosti Check Point Software Technologies:

Facebook: https://www.facebook.com/CheckPointCzech

X: https://twitter.com/CheckPointCzech

LinkedIn: https://cz.linkedin.com/showcase/checkpointczech

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/

X: https://twitter.com/_cpresearch_

Sledujte novinky o společnosti Check Point Software Technologies:
X: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.

Napsat komentář