Praha, 17. března 2025 Studenti univerzit a vysokých škol se shodli, že dostupnost čisté pitné vody ve veřejném prostoru je pro ně klíčová. Zatímco v prostorách škol a kolejí si zvykli využívat filtrační stanice, mimo akademickou půdu zdroje pitné vody postrádají. Dle aktuálního uživatelského průzkumu startupu Lokni, který provozuje filtrační stanice na univerzitách po celé ČR, by uvítali filtrační stanice i v nákupních centrech, na nádražích nebo stanicích MHD. Po větší dostupnosti, hlavně na frekventovaných místech, volá 77 % z nich.

Tři čtvrtiny oslovených uživatelů filtračních stanic Lokni si čepují pitnou vodu hlavně v prostorech školy, na fakultách a na koleji. Další možností je načepovat si filtrovanou vodu na větších nádražích, což využívá 14 % uživatelů. V současné době mohou filtrační stanice najít na 13 českých vlakových a jednom autobusovém nádraží, ale více než polovina dotázaných by ocenila další rozšíření. „Spolu se Správou železnic se nám daří rozvíjet projekt Železnice bez plastů. Zatím jsme napříč Českem na nejfrekventovanějších uzlech, jako jsou hlavní nádraží v Praze, Plzni, Olomouci, Ostravě a další. Věřím, že i tato zpětná vazba uživatelů bude impulsem k rozšíření napříč dalšími, třeba i menšími stanicemi. Naším cílem je zpřístupnit čistou filtrovanou vodu všude tam, kde mají lidé žízeň a chtějí se zdravě napít bez produkce zbytečného plastového odpadu,“ říká Martin Václavík, CEO a zakladatel startupu Lokni.

Vůbec nejvíce, celkem 66 % dotázaných uživatelů, by ocenilo umístění filtračních stanic do prostorů nákupních center. Zájem je také o dostupnost pitné filtrované vody na zastávkách MHD.

*Respondent měl možnost vybrat více možností, na otázku odpovídalo 680 respondentů.

Méně balené vody, méně plastového odpadu

Vodu z filtračních stanic lze čepovat díky volně dostupné mobilní aplikaci, jejíž uživatelskou základnu tvoří přes 125 tisíc lidí. Studenti si s aplikací Lokni mohou denně načepovat bezplatně až 3 litry neperlivé vody do vlastní lahve, veřejnost pak 0,5 litru. Za malý poplatek lze načepovat větší množství nebo perlivou vodu. Již v dřívějším průzkumu 15 % uživatelů uvedlo, že díky Lokni zcela přestali kupovat balenou vodu, a 39 % uživatelů nákupy balené vody omezilo, takže iniciativy jako Lokni napomáhají k redukci plastového odpadu.

„Minimalizace plastového odpadu je klíčovým aspektem udržitelných iniciativ. Každá lahev, kterou lidé znovu naplní místo nákupu nové, znamená menší zátěž pro přírodu a krok k odpovědnější spotřebě. Cílem každého, ať už jde o jednotlivce, firmy nebo veřejné instituce, by měla být redukce zbytečného opadu a jsme rádi, že generace současných studentů si to již uvědomuje,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, největší iniciativy udržitelnosti a ESG v Česku.

Kromě ušetřeného plastového odpadu přináší Lokni především kvalitní a zdravé řešení pitného režimu. Voda z filtračních stanic je chlazená, čerstvá a zbavená chloru, nežádoucích chutí, pachů a veškerých nečistot větších než 0,2 mikronu. UVC LED světlo vodu zbavuje mikroorganismů. Očištěná je voda také od nejběžnějších pesticidů a zbytků léků. Nejdůležitější minerály, jako jsou hořčík a vápník, ve vodě po filtraci zůstávají.

První filtrační stanici startup Lokni nainstaloval v roce 2017 na pražském ČVUT, od té doby se jeho síť rozrostla napříč českým vysokým školstvím a své stanice již mají i školy jako Vysoká škola ekonomická, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Česká zemědělská univerzita a spousta dalších. Ke konci roku 2024 si už uživatelé napříč Českem načepovali téměř 8 milionů litrů vody. Pokud by si stejné množství vody koupili v 0,5l plastových lahvích, vytvořili by zhruba 400 tisíc kg zbytečného plastového odpadu a 920 tisíc kg CO2 na jejich výrobu a dopravu.

Průzkum probíhal od prosince 2024 do února 2025 a zúčastnilo se jej 698 uživatelů filtračních stanic Lokni, převážně studentů vysokých škol.

O startupu Lokni:

Lokni je český startup zaměřený na udržitelné řešení pitného režimu pomocí filtračních stanic, které poskytují čerstvou filtrovanou vodu do vlastní lahve bez produkce zbytečného plastového odpadu. S více než 125 tisíci uživateli a 93 filtračními stanicemi po celé ČR působí Lokni především na univerzitách a vysokých školách, kde má již celkem 79 zařízení, a také ve veřejném prostoru, včetně 13 železničních nádraží a nově autobusového nádraží Florenc v Praze. Projekt díky svému řešení již ušetřil přes16 milionů PET lahví a dál meziročně roste dvouciferným tempem. Kromě veřejných stanic startup nabízí také řešení filtrace pitné vody pro domácnosti Lokni Ultimate nebo zařízení bez ovládání přes aplikaci vhodné pro základní a střední školy, firmy a jiné komerční objekty.

 

Napsat komentář