Když si poprvé vychutnáte film s kvalitním zvukem Dolby Atmos, pravděpodobně už se nebudete chtít k běžnému prostorovému zvuku vrátit. Tento revoluční zvukový formát vytváří trojrozměrný prostorový zvuk, který posouvá hranice všech dosud používaných prostorových způsobů reprodukce do nové dimenze. Pokud nejste spokojeni se zvukem vašeho televizoru nebo uvažujete o upgradu audio systému, měli byste vědět, co může Dolby Atmos vašim filmovým zážitkům přinést a co k vytvoření správného Dolby Atmos zvuku potřebujete.
Jak to funguje: Dolby Atmos dodává novou definici prostoru
Dolby Atmos je aktuálně nejnovější formát prostorového zvuku. Abychom vysvětlili, v čem spočívá jeho kouzlo, pojďme se nejdřív podívat na základní princip tradičních formátů prostorového zvuku.
Než přišel na trh Dolby Atmos, systémy prostorového zvuku byly označovány jako Dolby Digital 5.1 nebo 7.1. První číslice udává, kolik reproduktorů je využíváno k docílení prostorového efektu, druhá informuje o počtu použitých subwooferů doplňující zvuk o výrazné basy. Nejčastější sestava 5.1 pracuje s jedním subwooferem a pěti reproduktory – pravým a levým předním, středovým (centrálním), a pravým a levým zadním. Subwoofer je v naprosté většině komplexních systémů použit jeden. Aby bylo v tomto případě možné docílit adekvátní prostorové reprodukce, musí film podporovat zvukový formát 5.1, který přiřazuje každému reproduktoru (kanálu) samostatnou zvukovou stopu. Zjednodušeně lze tedy říci, že pokud projíždí ve filmu vlak z pohledu posluchače po pravé straně, je jeho zvuk vysílán postupně do pravého předního a pravého zadního kanálu. Při využití formátu 5.1 může tedy posluchač vnímat zvuk v horizontální rovině ze všech stran.
Dolby Atmos dokáže zprostředkovat novou úroveň zážitku. Během procesu zpracování zvuku nepoužívá kanály popsaným způsobem, zvuková stopa filmu využívá „objekty“. Ty si lze představit jako koule vznášející se v poslechové místnosti a vydávající konkrétní zvuk. V každou chvíli mohou tvůrci využít až 118 jednotlivých zvukových objektů, každý z nich se může nacházet prakticky na jakémkoli místě v trojrozměrném poslechovém prostoru a zároveň se může prostorem pohybovat po definované dráze. A to nejen v horizontální rovině, ale také nad hlavami posluchačů, což je klíčovým benefitem systému Dolby Atmos. Třetí rozměr, který umožňuje posluchačům slyšet zvuky shora, přidává nový, realističtější zážitek. Díky tomu vtáhne diváka do děje mnohem intenzivněji. Do jednotlivých reproduktorů mixuje elektronika audio systému zvuk na základě informací o objektech a jejich pohybu. Pokud tedy letí ve filmové scéně se zvukem Dolby Atmos helikoptéra, její zvuk se bude plynule pohybovat prostorem nad hlavou posluchače.
Co je třeba k docílení trojrozměrného zvuku Dolby Atmos
Zvukové systémy Dolby Atmos využívá dnes většina moderních kinosálů. Stejně pohlcující trojrozměrný zvuk můžete ale zažít i při sledování televize doma. Abyste si obsah Dolby Atmos mohli vychutnat, potřebujete tři věci. První z nich je televizor s vylepšeným výstupem Audio Return Channel neboli eARC, druhou je adekvátní audio systém domácího kina, který dokáže tento high-tech zvukový formát zpracovat a přehrát, třetí je film se zvukovou stopou Dolby Atmos.
Systém domácího kina, pomocí něhož lze plnohodnotný prostorový zvuk Dolby Atmos včetně zvuků přicházejících k uším posluchače shora docílit, musí v první řadě tento formát podporovat. Kromě toho musí ale také umožňovat poslat k uším posluchačů zvuk ze stran i shora. Toho lze docílit buď pomocí sady reproduktorů instalovaných kolem poslechového místa a u stropu místnosti, nebo také s využitím soundbaru osazeného speciálními reproduktory směřujícími do stran a nahoru, které využívají odrazy zvukových vln od stěn a stropu. Jako příklad takových soundbarů můžeme uvést Bose Smart Soundbar nebo špičkový Bose Smart Ultra Soundbar.
Bez popsaného vybavení nebude zvuk nikdy trojrozměrný, a to i v případě, kdy budete sledovat film se zvukovou stopou Dolby Atmos. A nyní důležitý fakt: Naprostá většina televizorů a dokonce i řada soundbarů, jejichž technické parametry uvádějí podporu formátu Dolby Atmos, neumí trojrozměrný zvuk vytvořit. Takto označené televizory a sounndbary jsou sice schopny zvukovou stopu Dolby Atmos z filmu přečíst, ale často ji reprodukují s dostupnými technickými možnostmi a reproduktory pouze dvourozměrně, bez zvuků shora, čímž posluchač o skutečný zvuk Dolby Atmos přichází. Mnohé přístroje (opět většina televizorů a část soundbarů) vynechávají i reprodukci „zadních“ efektových zvuků. Reproduktory namířené ke stropu a do stran tak, aby umožnily poslech zvuků z celého prostoru, obsahuje jen nepatrný zlomek televizorů na trhu.
Jak vybrat soudbar pro Dolby Atmos zvuk
Logo Dolby Atmos na krabici soundbarůu trojrozměrný zvuk nezaručuje. Při výběru je důležité brát v potaz několik věcí. První z nich je počet a nasměrování reproduktorů. Jejich počet definuje označení ve stejném duchu, jako bylo uvedeno výše v souvslosti se staršími formáty prostorového zvuku. Na trhu je velké množství levných soundbarů 2.1 a 3.1. Přístroje označené 3.1 zahrnují basový reproduktor (subwoofer) a dále jen tři reproduktory – levý, pravý a střední neboli center (ten je určen hlavně pro zvýšení srozumitelnosti dialogů). Ač tyto přístroje zpravidla ve srovnání s audio systémem plochého televizoru zlepší zvukový prožitek, skutečného prostorového zvuku se u nich nedočkáte. Vyšší kategorii z pohledu počtu reproduktorů tvoří soundbary 5.1, které obsahují oproti systému 3.1 navíc další dva reproduktory zajišťující poslech zvukových efektů „zezadu“. Buď jsou vestavěny přímo v soundbaru a využívají speciální technologie a odrazy od stěn, nebo se jedná o dva samostatné malé reproduktory určené k instalaci za zády posluchače. Nicméně plnohodnotný prostorový zvuk Dolby Atmos nečekejte ani zde. Teprve soundbary či zvukové systémy označené třemi číslicemi jako například 5.1.2, využívají reproduktory nasměrované ke stropu. Třetí číslice udává počet takto využitých a nasměrovaných reproduktorů, které mají za úkol reprodukci zvuků shora.
Dalším hlediskem je kvalita zvuku. Je to jako u sluchátek – zážitek z hudby, kterou posloucháte pomocí špičkových modelů nelze srovnávat se zvukem bezdrátových sluchátek prodávaných za několik málo stovek korun.
Poslední věcí, kterou je třeba zmínit, je možnost kalibrace zvuku soundbaru. Každá místnost je totiž jiná a soundbary pracují při vytváření prostorového zvuku s odrazem zvukových vln od stěn a stropu. Nejlepších výsledků a potažmo zážitků lze dosáhnout tehdy, když lze zvuk jednotlivých reproduktorů vestavěných v soundbaru přizpůsobit podle konkrétní velikosti a uspořádání místnosti. Při procesu kalibrace se využívá mikrofon umístěný na nejčastějším poslechovém místě a složitá elektronika, která dokáže nastavit načasování zvuk ze všech vestavěných reproduktorů tak, aby se k uším posluchače dostal ve správný okamžik a dojem prostoru byl co nejpůsobivější.
Kupříkladu oba výše uvedené vzorové soundbary – Bose Smart Soundbar a Bose Smart Ultra Soundbar mají vestavěny reproduktory nasměrované vzhůru pro reprodukci trojrozměrného zvuku a většině posluchačů zajistí již v základní verzi dostatečně intenzivní basový podkres. Pro ještě intenzivnější zážitek lze oba volitelně rozšířit o masivní bezdrátový subwoofer a o dvojici malých zadních bezdrátových reproduktorů. Špičkový model Ultra využívá v samotném soundbaru dokonce devět reproduktorů a nabízí možnost detailní kalibrace zvuku.
Pokud patříte mezi filmové nadšence, jistě vás potěší, že nejoblíbenější streamovací služby nabízejí dnes již bohatou video knihovnu filmů se zvukem Dolby Atmos. A možnosti moderních video a audio systémů umožňují i v domácích podmínkách vytvořit velmi realistický zážitek z jejich sledování.
O společnosti Bose:
Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, pan Amar G. Bose. Již první audiosystém Bose přinesl revoluční způsob řešení a revoluci v zážitku reprodukované hudby. Až do dnešní doby je společnost řízena jejími původními principy, kterými jsou investice do dlouhodobého výzkumu s cílem vývoje nových technologických řešení, které přinesou reálný přínos zákazníkům. Kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí Bose také zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví. S produkty a patentovanými technologiemi Bose se setkáváme v domácnosti, autě, na cestách i na veřejných prostranstvích.
O společnosti BaSys:
Společnost BaSys CS je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean, Energy Sistem a další. Česká pobočka BaSys CS v poslední době významně rozvíjí také distribuční divizi prémiových domácích spotřebičů s aktuálně nabízenými značkami Laurastar a Cuisinart.