Autor: Dušan Duffek, Managing Partner VC fondu Zero One Hundred

Kypr, daňový ráj a azyl pro Rusko? To je pouze jeden pohled. Pokud se ale podíváme blíže, odhalí se jeho obrovský inovační potenciál. Slovensko-kyperské duo Dušan Duffek a Stylianos Lambrou, kteří se seznámili během studia na Cambridgi, již několik let akcelerují startupové prostředí. Díky tomu vznikl jeden z největších technologických festivalů Reflect, který v srdci Lemesu během dvou dnů hostí nejlepší startupy, řečníky a investory ze tří kontinentů. Jak se z malé akce s 300 hosty stal meeting point na startupové mapě světa a jaké výhody jsou spojeny právě s kyperským inovačním prostředím jako jeho dějištěm? Prozrazuje Dušan Duffek, spoluzakladatel festivalu Reflect a zakládající partner fondu Zero One Hundred.

Slovensko, nebo Kypr?

Lemesos je skvělé místo pro rodinný život a jsem rád, že moje děti mají příležitost vyrůstat v jiném prostředí než na Slovensku. Navíc takovém, které je spojené s mými blízkými přáteli. Právě s jedním z nich, Stylianosem Lambrou, jsme před šesti lety spontánně směřovali aktivity propojování startupových partnerství do akce, která se z 300 účastníků, z toho asi 50 z Česka a Slovenska, rozrostla na jeden z největších technologických festivalů v regionu. Za ním stojí 16 lidí ze sedmi zemí, včetně nejnovější posily, spoluzakladatele Pioneers Festival, jedné z nejúspěšnějších konferencí v Evropě vůbec. Reflect každoročně přitahuje zajímavé zakladatele a podnikatele, z nichž část zde také zůstává nebo se sem pravidelně vrací.

Proč jsme se rozrostli právě zde? Skvělé zázemí, strategická poloha, přímořská atmosféra a mnoho vývojářů a business developerů na jednom místě. Lokální síť, která umožňuje poměrně snadnou integraci startupů, které přicházejí ze střední Evropy. Aktivity, které sem umisťujeme, tak mají nakonec silný vliv na celou komunitu, ale i na startupy a investory z Izraele, Egypta a ze zemí střední a východní Evropy. Kromě festivalu Reflect jsme se Stylianosem v roce 2020 spoluzaložili také neziskovou organizaci Tech Island, jejímž cílem je podporovat iniciativy v inovačním a technologickém sektoru na ostrově. Za čtyři roky se stala největší neziskovou organizací na Kypru vůbec a jejími členy je dnes více než 350 firem.

Podnikatelské epicentrum

Technologičtí hráči nebo freelanceři se na Kypr stěhují za lepším životem. Mnoho zakladatelů globálně úspěšných firem a unicornů zde žijí jako digitální nomádi a vedou zde své firmy plně na dálku. Například zakladatel firmy Oyster nebo zakladatelé společnosti Palta a Flo. Na Kypru bylo také založeno několik světoznámých firem, jako je Asbis, jejíž majitel zde žije již 20 let a firma zde také sídlí. Stejně tak zde najdete adresu The Soul Publishing, největší producentské firmy pro sociální média na světě, jejíž kanály mají více než 25 miliard zhlédnutí měsíčně.

Historicky je toto prostředí silně napojeno na region východní Evropy a mnoho Východoevropanů, kteří nesouhlasí s politickým směřováním svých zemí, zde nachází azyl pro rozvoj svého podnikání. K tomu přispívá i samotné politické zázemí a propojení státní správy a podnikatelských aktivit. Přispívá k tomu mnoho vládních institucí zřízených za tímto účelem – například Invest Cyprus, národní agentura a vládní partner pro podporu investic na Kypru, nebo The Research and Innovation Foundation (RIF), hlavní autorita pro podporu inovací a výzkumu.

Za jedním stolem i s prezidentem

Náš festival a další inovační aktivity mají podporu vládních představitelů, kteří mají velkou motivaci pomáhat technologickému růstu mladých začínajících firem. Je to propojené. Sám prezident Níkos Christodúlídés se zajímá o inovační ekosystém, účastní se Reflectu a dalších akcí, zapojuje se do diskuzí a organizuje kulaté stoly s představiteli místního ekosystému. Mnoho iniciativ na podporu začínajícího podnikání v Evropě se poprvé rozjelo právě na Kypru. Spin outy z univerzit, financování různých fází podnikání, inovační poukazy nebo incentivy pro soukromé investory. Toto vše umožňuje projekty akcelerovat a dodat jim dostatečnou finanční podporu, mentoring nebo background, který je v počátečních fázích velmi důležitý.

Celková atmosféra a podpora podnikatelského talentu je na Kypru tím, co je pro nás nejen v Evropě velkým lákadlem. Přitažlivý je i zdejší životní styl. Zejména pro technologický sektor, který je z hlediska lokality flexibilní, nabízí Kypr možnost otevírat nové pobočky nebo směřovat aktivity na trh Blízkého východu. To je nabídka pro středoevropské firmy. Z naší zkušenosti mnoho z nich, které se Reflectu zúčastnily, se o tyto možnosti začaly zajímat a vyvinuly aktivity, ať už založení detašovaných kanceláří, nebo působení v rámci freelancingu a digitálního nomádství. Někdo prostě na Reflect přišel a z Kypru už nechtěl odejít.

Napsat komentář