Ztracené kufry, auto zaparkované neznámo kde nebo zapadlé klíče. Oblíbená vychytávka AirTag od společnosti Apple umí díky lokalizačnímu čipu najít osobní věci, po kterých by uživatelé museli pátrat hodiny. S nejnovějším operačním systémem iOS 17 navíc AirTag získal i nové funkce, které usnadňují především sdílení AirTagů třeba s rodinou či přáteli – to vše za maximální ochrany soukromí uživatelů.
AirTag má podobu kompaktního čipu s průměrem 3 cm a tloušťkou pouhých 8 mm. Stačí jej připevnit či položit k věci, kterou nechce uživatel ztratit, a poté spojit s Apple ID. Lokalizační čip vysílá svou polohu zabezpečeným signálem přes Bluetooth a díky propojení s iCloud jej pak mohou zobrazit další zařízení. Majitel ho pak snadno vyhledá pomocí aplikace Najít, případně ho prozvoní přes vestavěný reproduktor. V tzv. „ztraceném“ režimu zase uživatel dostane upozornění ve chvíli, kdy se věc s AirTagem objeví v síti.
Bezpečí na prvním místě
Veškeré odesílání údajů o poloze je anonymní a šifrované, aby bylo maximálně chráněno soukromí uživatelů. Stejně tak jsou anonymní i zařízení, která pomáhají určit polohu AirTagu, a veškeré lokalizační údaje. Apple na ochraně soukromí spolupracuje se společností Google, takže i v zařízeních se systémem Android je již vestavěná anti-stalking funkce.
Sdílení mezi uživateli
Od zářijového vydání iOS 17 mohou uživatelé své AirTagy propojovat až se čtyřmi zařízeními, díky čemuž mohou polohu AirTagu sledovat více lidí najednou. Tato novinka navíc eliminuje notifikace, které přicházeli Apple uživatelům ve chvíli, kdy např. cestovali s někým, kdo měl AirTag u sebe. Nadále pak platí, že k Apple ID lze připojit až 16 AirTag zařízení.
A jak AirTag využít? Přinášíme vám 10 praktických tipů:
- Klíče
Bojujete s věčně „ztracenými“ klíči? Přidejte si na klíčenku AirTag a už je vždycky najdete a nebudete tak muset co pár měsíců měnit doma všechny zámky. Proč si neodpustit ranní pátrací adrenalin před cestou do práce. Zvukový signál na AirTagu vám pomůže odjet včas a nedat prostor dohadům nad tím, kdo klíče „zašil“ právě dnes.
- Zaparkované auto, kolo, koloběžka nebo motocykl
Ideální řešení pro obyvatele sídlišť. Nemůžete si ráno vzpomenout, kde jste včera po dlouhém hledání místa nakonec zaparkovali? AirTag v autě vám vůz snadno nalezne.
AirTag vám pomůže najít i zaparkované či ztracené kolo, koloběžku nebo motocykl, jen nezapomeňte umístit AirTag na méně viditelné místo, aby nelákal vandaly.
- Zavazadla
Jeden z nejtypičtějších využití AirTagů: Kufry se při cestování mohou snadno zatoulat. AirTag v zavazadle vám dá rámcovou představu, kde se zavazadla pohybují i zda jsou s vámi v letadle. Nezapomeňte si ale předem přečíst přepravní podmínky.
- Domácí mazlíček
Vydává se váš čtyřnohý mazlíček rád za dobrodružstvím? Vybavte ho AirTagem, který snadno připevníte na obojek třeba vedle známky, a na příštím výletu už ho najdete snáz.
- ID karta do práce
Hledáte při odchodu z domu do kanceláře všude po bytě identifikační kartičku? Připojte si k ní AirTag a už nikdy nebudete muset v práci prosit o otevření kolegu nebo to brát přes recepci.
- Hračky
Oblíbený plyšák, který vypadne na výletě nepozorovaně z kočárku, je noční můrou každého rodiče. Zkuste do hračky zašít AirTag, abyste ji lépe našli. Ale pozor – před praním čip vyndejte.
- Peněženka, batoh nebo školní penál
I do drobných zavazadel nebo tašek můžete AirTag bez obav přibalit. Snáz je pak najdete na cestách, v práci, ale také ve škole nebo na kroužku.
- Věci v domácnosti
Brýle bez brýlí se špatně hledají, to ví asi každý. S AirTagem v pouzdře vám to ale půjde o dost lépe.
- Stan na festivalu
Noční dobrodružství v podobě hledání toho správného stanu asi zná každý návštěvník letního festivalu. Zkraťte si pátrání s využitím AirTagu, který vás pohodlně dovede až do spacáku.
- Dron
Každý majitel dronu někdy zažil adrenalin při jeho hledání – občas koneckonců stačí jen prudší závan větru. AirTag vám pomůže váš dron pohodlně, a hlavně rychle nalézt.