Umělá inteligence nyní mění i svět fotbalového skautingu. Ve spolupráci s mnichovským Bayernem a Hertou Berlín vyvinula technologická společnost SAP nástroj s AI, který automaticky vytváří souhrnné reporty pro skauty a vedení klubů. Novinka má usnadnit fotbalovým klubům orientaci mezi potenciálními adepty na nové posily.

S narůstajícím objemem dat sledovaných u jednotlivých fotbalistů roste i náročnost práce skautů. Jejich úkolem je z těchto informací vytvořit zprávy, které komplexně zhodnotí současné výkony i potenciál hráčů do budoucna. Hodnocení zahrnuje nejen fotbalové dovednosti, ale i týmovost nebo mentalitu. „V profesionálním klubu vzniknou tisíce těchto zpráv ročně,“ vysvětluje Fadi Naoum, vedoucí oddělení Sport & Entertainment ve společnosti SAP. „Jejich tvorba byla doposud zcela manuální, ale pomocí AI ji nyní můžeme výrazně automatizovat.“

Umělá inteligence se stará o zpracování nestrukturovaných dat, která mohou mít různou formu, ať už jde o poznámky nebo psané zprávy. Využívá přitom LLM (Large Language Model), algoritmu, který dokáže zpracovávat náročné úlohy v oblasti zpracování jazyka. „Jeho velkou výhodou je, že mu můžete zadávat příkazy přirozeným jazykem a podle potřeby je upravovat. V současnosti používáme model GPT od OpenAI, ale zkoumáme i jazykové modely od dalších poskytovatelů,“ vysvětluje Naoum.

Například skaut v Brazílii, který si zaznamenává poznámky v místní portugalštině, nechá AI vypracovat zprávu pro bundesligový klub. „Typickým příkazem může být: Porovnej hráče X a Y s ohledem na jejich silné a slabé stránky, udělej shrnutí a zanalyzuj vhodnost přestupu. Rozsah 100 slov, odpověď v němčině,“ říká Fadi Naoum. Výsledek může mít podobu plynulého textu nebo souhrnu v bodech.

Umělá inteligence se tak stává nedílnou součástí řešení pro sportovní kluby a svazy SAP Sports One. První ohlasy na její uplatnění jsou nadějné. „Výstupy dosažené pomocí generativní umělé inteligence byly skutečně kvalitní. To nám může přinést obrovskou úsporu času a velkou výhodu zejména během hektického přestupového období,“ tvrdí Markus Pilawa, vedoucí skautingu FC Bayern. „Porovnání hráčů a souhrnné zprávy je nyní možné vytvořit ad-hoc a budou velmi cenné pro plánování v našem týmu,“ doplňuje Timon Pauls, vedoucí oddělení Squad Planning & Scouting v Hertě Berlín.

V blízké budoucnosti plánuje SAP využít AI i k obohacení zpráv skautů o informace z jiných zdrojů, jako jsou údaje o zápasech od externích poskytovatelů. Zaměří se i na integraci AI funkcionalit do dalších částí SAP Sports One, včetně sledování výkonnosti, managementu tréninkových procesů a analýz zápasů.

SAP Sports One s rozšířením o generativní AI bude k dispozici zákazníkům po celém světě v druhém čtvrtletí letošního roku.

O společnosti SAP

Strategií společnosti SAP je pomoci každé firmě fungovat jako inteligentní podnik. Jako lídr na trhu podnikového aplikačního softwaru pomáhá SAP firmám všech velikostí a ve všech odvětvích fungovat co nejlépe: Zákazníci společnosti SAP vytvářejí 87 % celkového světového obchodu. Technologie strojového učení, internetu věcí (IoT) a pokročilé analytiky v SAP pomáhají proměnit podnikání zákazníků v inteligentní podniky. SAP pomáhá lidem a organizacím získat přehled o podnikání a podporuje spolupráci, která jim pomáhá udržet si náskok před konkurencí. SAP zjednodušuje podnikové technologie, aby mohli klienti využívat software SAP tak, jak chtějí. Komplexní sada aplikací a služeb SAP umožňuje zákazníkům z 25 odvětví po celém světě fungovat ziskově, neustále se přizpůsobovat a měnit věci k lepšímu. Díky globální síti zákazníků, partnerů, zaměstnanců a lídrů pomáhá SAP světu lépe fungovat a zlepšovat životy lidí. Další informace naleznete na www.sap.com.

Tento dokument obsahuje výhledová prohlášení, což jsou předpovědi, projekce nebo jiná prohlášení o budoucích událostech. Tato prohlášení jsou založena na současných očekáváních, prognózách a předpokladech, které podléhají rizikům a nejistotám, jež mohou způsobit, že se skutečné výsledky a výstupy budou podstatně lišit. Další informace týkající se těchto rizik a nejistot lze nalézt v našich dokumentech předložených americké Komisi pro cenné papíry (SEC), mimo jiné v části Rizikové faktory ve výroční zprávě společnosti SAP na formuláři 20-F za rok 2020.

© 2023 SAP SE. Všechna práva vyhrazena.

Společnost SAP a další produkty a služby SAP zde uvedené, jakož i jejich příslušná loga jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti SAP SE v Německu a dalších zemích. Další informace o ochranných známkách a upozornění naleznete na https://www.sap.com/copyright.

Napsat komentář