Hospodařit s půdou svědomitě a produkovat kvalitnější potraviny – to je cílem estonského startupu eAgronom, který úspěšně vstoupil na český trh. Po půl roce dostál očekáváním akcelerátoru a venture kapitálového fondu Soulmates Ventures, který jej v posledním investičním kole podpořil částkou 800 tisíc eur. Koncem loňského roku proto zvýšil svou původní investici o dalších 200 tisíc eur (5 milionů korun) na celkový 1 milion eur. V rámci vstupu na český trh nabídl eAgronom místním zemědělcům nové možnosti pro efektivnější správu jejich hospodářství a získání finančních výhod. „Pokud by naši platformu využívali všichni čeští zemědělci, dokázala by jim dohromady přinést až 45 milionů eur ročně,“ říká Robin Saluoks, zakladatel a CEO eAgronomu, který aktivně hledá partnerské společnosti z místního zemědělského odvětví.

„Nápad na vytvoření nástroje pro optimalizaci hospodaření vznikl z mé vlastní potřeby správy rodinné farmy, ze které pocházím. Brzy o platformu projevila zájem další hospodářství. Dnes naše platforma pomáhá budovat udržitelnější zemědělství na 14 světových trzích. Nedávno jsme oslavili milník 1,5 milionu hektarů půdy, které zemědělci s naší pomocí obhospodařují,“ uvádí Saluoks.

„eAgronom nás svou vizí okamžitě nadchl. Když jsme podepisovali první investici, byli jsme v případě splnění našich očekávání připraveni navýšit tuto částku o dalších 200 tisíc eur. Během několika měsíců v našem akceleračním programu jsme pozorovali, jak tým eAgronomu využívá poskytnuté zdroje a znalosti k podpoře svého růstu a dosahování hospodářských cílů, které dokonce překonali. Proto jsme dohodu rádi splnili a rozšířili svoji investici,“ vysvětluje Hynek Sochor, zakladatel a předseda představenstva Soulmates Ventures.

Kvalitnější potraviny, udržitelnější zemědělství

Společnost eAgronom poskytuje zemědělcům platformu pro stanovení uhlíkové stopy jejich produkce. Na základě analýzy dat pak pomáhá zemědělcům tyto procesy optimalizovat, aby zadržovali v půdě důležité živiny a vodu a pěstovali tak kvalitnější plodiny. Tímto přístupem mohou hospodářství dosáhnout na nové zdroje příjmů v podobě uhlíkových kreditů, prémií v rámci hodnotového řetězce potravinářského průmyslu nebo financování ze strany bankovních institucí, které je podmíněné udržitelnými postupy v zemědělství. „Potravinářské firmy chtějí porozumět uhlíkové stopě svých dodavatelů a jsou připraveny platit více za produkty, které jsou vyráběny udržitelným způsobem. Proto s naší platformou hrajeme klíčovou roli v měření a ověřování těchto informací, čímž postupně přispíváme k nastolení nového standardu v oblasti udržitelnosti,“ říká Saluoks. eAgronom dnes pomáhá zkvalitňovat hospodaření 2 500 zemědělců, kteří pomocí platformy obhospodařují 1,5 milionu hektarů půdy napříč deseti evropskými a čtyřmi africkými zeměmi. Spolupracuje přitom s největší švédskou bankou Swedbank, LHV nebo společnostmi South Pole, Dojus Group a dalšími.

Navýšení investice pomohlo estonské společnosti ke vstupu na český trh a otevření pražské pobočky, která se ihned rozšířila o čtyři nové kolegy. Finanční injekci využil eAgronom také k expanzi do Rumunska a do Afriky, rozvoji svého produktu a vylepšení datových modelů, díky nimž plánuje zjednodušit a především zautomatizovat sběr dat z hospodářství.

„eAgronom je příkladem projektu, ve kterém vidíme jasný přínos udržitelnější budoucnosti. Ambice, směřování a hluboká znalost oboru pro nás byla jasným důvodem, proč jsme se rozhodli podpořit startup v růstu. eAgronom roste skutečně rychlým tempem a v současnosti rozšiřuje své působení v Česku, Rumunsku a v Africe, navíc společnost splnila podmínky, které jsme si společně nastavili. Rádi jsme je podpořili dalšími prostředky a mě osobně těší přínos českému zemědělství,“ dodává Sochor.

Platformu eAgronomu využívají zemědělci ve 14 zemích a tým společnosti čítá 68 členů. Celkem i se současnou investicí podpořili investoři v různých kolech společnost prostředky v hodnotě 15 milionů eur. V minulosti získala prostředky například od nizozemského fondu Icos Capital či estonského fondu SmartCap. V současnosti je eAgronom otevřený investicím v rámci kola Series A.

O Soulmates Ventures

Soulmates Ventures je český akcelerátor udržitelných inovací a společnost pro venture kapitálové investice. Vyhledává inovativní startupy s vizí dlouhodobě udržitelného rozvoje. Poskytuje finanční prostředky a aktivně pomáhá projektům primárně v CEE regionu škálovat byznys a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Soulmates Ventures založil podnikatel Hynek Sochor, po třech letech fungování má portfolio fondu dvanáct společností s celkovou hodnotou 202 milionů eur, mezi nimi například eAgronom, Kardi AI, Unmanned Life, VOS.Health, Precisimo, Ogre AI, Madmonq a Twinzo.

Napsat komentář