Současná ekonomická situace a rapidní růst cen značně působí na celosvětový i tuzemský vinařský trh. Poptávka po víně je ale pořád víceméně stejná a lidé stále častěji sahají po levnějších variantách. Ve větší míře se prodávají levnější moravská zemská vína, ale z větší části dovozová vína z Itálie, Španělska a Maďarska. Ta jsou vzhledem k tamní silné dotační politice výrazně levnější než česká vína. Aktuálním tématem je ustoupení české vlády od spotřební daně na vína tichá. Argumentem pro její nezavedení je právě konkurence okolních států, které daň na víno nemají. Vliv na pozitivní vývoj vinařství mají moderní technologie zajišťované například moravskou společností Vinařský ráj, která je součástí holdingu &CORK.
„V současnosti je český trh s vínem tvořen zhruba ze dvou třetin dovozem z cizích zemí, přičemž export českých vín do zahraničí je minimální a tvoří pouze jednotky procent. Pro světový trh je české vinařství malé a zároveň poměrně nečitelné, neboť se na našem území prozatím nevyprofilovaly národní odrůdy vinné révy. V zemích se silnější vinařskou tradicí je běžné, že se dílčí regiony specializují na jednotlivé odrůdy, zatímco v České republice tato specializace chybí,“ říká zakladatel a CEO &CORK Jan Žďárský.
Ekonomická krize momentálně dopadá především na velké provozy závislé na maloobchodu – naopak v období pandemie se velkým provozům dařilo. V nižších cenových úrovních české vinařství drtí levná dovozová vína, která jsou často dovážena za ceny pod produkčními náklady tuzemských podniků. Lze také pozorovat projevy klimatických změn. Rostoucí teploty mohou mít v řádech desítek let vliv na pěstování bílých odrůd vinné révy, které na rozdíl od červených odrůd potřebují chladnější podnebí.
Každý segment na trhu benefituje z inovací, ve vinařství tomu není jinak. Společnost Vinařský ráj dodává zákazníkům moderní technologie, které zvyšují kvalitu vín a efektivitu produkce. Využívání technologií umožňuje vinařům dosáhnout zdravějších hroznů, zlepšit celý proces výroby vína a následné skladování.
„S rostoucí kvalitou a cenovou úrovní ubývá konkurence, proto se napříč firmami v holdingu &CORK snažíme podporovat lokální vinaře skrze zvyšování efektivity výroby a kvality vín. Toho jsme schopni dosáhnout předáváním know-how v oblasti výrobních procesů a dodáváním moderních technologií pro vinaře, které nejen snižují náklady, ale umožňují také vinařům zvýšit průměrnou prodejní cenu díky vyšší kvalitě výsledného produktu,“ dodává Jan Žďárský.
Češi si oblíbili šumivá vína
Dlouhodobě lze pozorovat růst trhu se šumivým vínem, které už není spojováno pouze s oslavami, a Češi také více konzumují vína bez alkoholu. V posledních letech neustále roste kvalita tuzemských vín, která jsou stále úspěšnější na zahraničních soutěžích. Jedná se například o AWC Vienna, Great American International Wine Competition či Asia Wine Trophy. V roce 2022 získali moravští a čeští vinaři celkem 1 292 medailí a několik titulů nejlepších vín soutěže. Nicméně mezinárodní konkurence na trhu s vínem v České republice je obrovská a ukazuje se, že zaměřovat se pouze na produkci vín nejvyšší kvality není jediná cesta pro další úspěšný vývoj.
„Předpokládáme, že po vzoru západních zemí bude spotřeba vína růst, především šumivého. Zároveň pozorujeme, že konzumenti jsou více edukovaní, a budou tedy vyžadovat vyšší kvalitu vinařských produktů. Vyšší znalost a odbornost koncového zákazníka značí mimo jiné snižování objemu celkového zbytkového cukru ve vínech,“ uzavírá Jan Žďárský.
Více o &CORK
Český holding &CORK vlastní společnosti Vinařský ráj, Kovo Prudík, vinařství Juřeník & Žďárský a Areál mezi vinicemi v Čejkovicích. Vinařský ráj je lídrem na trhu v oblasti špičkových vinařských technologií i servisu a poradenství pro vinaře. Firma Kovo Prudík vyrábí nerezové nádrže nejen pro vinaře a na trhu se pohybuje již více než 30 let. Společnost &CORK byla založena v roce 2022 v Brně Janem Žďárským, který se ve vinařském odvětví pohybuje již řadu let. Vedle čistě byznysových aktivit, tedy nových investic, akvizic a vedení firem v holdingu, plánuje &CORK věnovat se také činnostem se společenským přesahem – pokračovat v neziskových činnostech, vyvíjet společensky prospěšné aktivity či například realizovat udržitelné projekty.