Avast (LSE:AVST), globální lídr v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí a člen Koalice proti stalkerwaru, ve svém nejnovějším průzkumu* zjistil, že 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon. Více než tři čtvrtiny (78 %) z nich k tomu přitom neměly svolení (76 % dotázaných mužů a 80 % dotázaných žen). Většina dotázaných (64 %) věří, že k přístupu do telefonů svých partnerů neměla bez svolení právo.

„Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy.“

Důvody, proč lidé prohledávají svým partnerům telefony, jsou různé, od podezření z nevěry až po obyčejnou zvědavost:

Podezření, že jim jejich partner prošel telefon, má necelá čtvrtina dotázaných (24 %). Z těchto lidí 34 % uvedlo, že si ve svém zařízení všimli nějakých změn, 31 % se partner sám přiznal a  25 % jej přistihlo přímo při činu.

Téměř polovina párů (46 %) se kvůli tomu, co našli partnerovi v telefonu, pohádala

Lidé, kteří prohledali svým protějškům telefon, ve 40 % případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Téměř polovina (46 %) respondentů pak přiznává, že se kvůli tomu, co objevili, s partnery pohádala.

Lidé partnerům prozkoumali nejčastěji aplikace na posílání zpráv (58 %), sociální sítě jako  Facebook nebo Instagram (41 %) a záznamy telefonních hovorů (32 %).

Tipy, jak chránit své digitální soukromí

Jaya Baloo radí, jak svá mobilní zařízení chránit před nežádoucím špehováním:

  • Zabezpečení heslem: Hesla, gesta a biometrické přihlášení jsou nejdůležitější ochranou chytrých zařízení. Díky nim se do telefonu nikdo nedostane, včetně partnerů.

  • Zámek aplikací: PIN kódem, heslem nebo biometrickým přihlášením můžete chránit i své aplikace. Například Avast Mobile Security nabízí funkci, která uživateli umožní zabezpečit aplikace obsahující citlivá data.

  • Používejte bezpečnostní nástroje: Bezpečnostní aplikace, jako je Avast Mobile Security, dokážou rozpoznat stalkerware nebo další aplikace, které se na zařízení dostaly bez svolení majitele. Uživatelům je také pomohou účinně odstranit.

*Průzkum byl realizován prostřednictvím výzkumné platformy Dynata v období od 27. ledna do 21. února 2022 na vzorku 1000 respondentů z České republiky.

O společnosti Avast

Avast (LSE: AVST), člen indexu FTSE 100, je globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí se sídlem v Praze. Svým více než 435 milionům uživatelů nabízí produkty pod značkami Avast a AVG, které je chrání před hrozbami na internetu i těmi, které přibývají v prostředí Internetu věcí (IoT). Síť Avastu pro detekci hrozeb je jednou z nejpokročilejších na světě a díky technologiím strojového učení a umělé inteligence dokáže odhalovat a zastavovat útoky v reálném čase. Bezpečnostní produkty Avastu pro mobilní zařízení, Windows a Mac se pravidelně umisťují na předních místech žebříčků a získaly certifikace od institucí jako VB100, AV-Comparatives, AV-Test, SE Labs a dalších. Avast je členem mezinárodních uskupení jako jsou koalice Coalition Against Stalkerware, iniciativa No More Ransom nebo organizace Internet Watch Foundation. Navštivte www.avast.com.

Napsat komentář