Ať už jste nadšený posluchač hudby, podcastů, nebo potřebujete sluchátka hlavně na odrušení ruchu v open space kanceláři, rozhodování mezi velkými sluchátky přes uši a malými špunty do uší může být dilema. Velká sluchátka poskytují zpravidla plnější zvukový dojem, jsou pohodlná, netlačí na zvukovod a zároveň nabízí vynikající možnosti potlačení okolního hluku. Předností špuntů je zase jejich malé provedení, které zvyšuje univerzálnost jejich využití. Moderní technologie propůjčují však i špuntům vlastnosti, díky nimž už nemusíte slevovat z nároků na precizní zvuk ani aktivní potlačení okolí.
Spotřební modely versus vysoce kvalitní sluchátka a špunty
Aktivním potlačením zvuků rozumíme výkonný elektronický systém, který snímá pomocí mikrofonů vestavěných na vnějších stranách sluchátek ruchy z okolí (například provoz na ulici či rozhovory kolegů v kanceláři) a dokáže je jednoduše řečeno v uších posluchače vymazat. Tomuto systému říkáme ANC (Active Noise Cancelling). Díky kvalitnímu ANC a ztišení okolí je možné dosáhnout ideálních podmínek například pro poslech hudby či pro soustředění v rušném prostředí kanceláře (ANC lze využít i bez hudby).
Ne všechna sluchátka a špunty poskytují stejný zážitek a hudební reprodukci. To snadno zjistíte, když porovnáte zvuk stejné skladby reprodukované levnými modely se zvukem, který poskytují vysoce kvalitní velká sluchátka nebo špunty. Rozdíl v kvalitě zvuku je obrovský. To potvrdil i zajímavý výzkum, který ukázal, že při použití levných spotřebitelských sluchátek nedokázali posluchači rozeznat rozdíl mezi zvukem přehrávaným ve velmi nízké kvalitě (s datovým tokem 48 kb/s) a kvalitnějším zvukem. Pro představu a srovnání, oblíbená služba Spotify umožňuje využít datový tok až 320 Kb/s a služba Tidal dokonce 1411 Kb/s). Pokud máte rádi působivou reprodukci hudby, měli byste proto vybírat kvalitní sluchátka, ať už se rozhodnete pro model přes uši nebo špunty.
Výhody a limity špuntů
Jejich největší konkurenční výhodou jsou malé rozměry a snadná přenositelnost — pokud je sundáte z uší, vejdou se i s ochranným pouzdrem do kapsy nebo malé kabelky. I přesto, že jsou diskrétní a nenápadná, mají některé modely díky svému minimalistickému designu výrazný styl. Jako příklad jmenujme sluchátka Bose QuietComfort Ultra Earbuds, která zejména ve světlém provedení působí v uších díky kombinaci matných a lesklých materiálů téměř jako šperk, a přitom nabízí špičkový zvuk i potlačení okolních ruchů hodné legendárního amerického výrobce, který je historicky největším průkopníkem technologie ANC. Jsou lehká a hodí se jak na dlouhodobé nošení, tak i k poslechu motivační hudby při sportu. Dotykové ovládání umožňuje jejich snadné ovládání, špunty vydrží hrát až 6 hodin a powerbanka vestavěná do jejich pouzdra je dokáže až třikrát znovu rychle nabít. A navíc je lze bezdrátově připojit a používat současně se dvěma zařízeními, například telefonem a notebookem.
Slabinou špuntů je někdy nepohodlí, případně až nepříjemná bolest v uších při jejich dlouhém nošení. Nutno říct, že to výrobci to při jejich návrhu nemají lehké, protože uši každého člověka mají unikátní tvar. To platí dokonce i pro levé a pravé ucho jednoho člověka! Zmíněná sluchátka Bose řeší tento problém dvěma silikonovými díly, které jsou na sobě nezávislé – samotnými špunty zasunutými do zvukovodu a stabilizačními kroužky, pomocí nichž se sluchátka „zašroubují“ do ušního boltce, oba díly jsou v balení ve třech různých velikostech. Aplikace navíc dokáže změřit, jak sluchátka těsní a doporučí výměnu jednotlivých dílů.
Výhody velkých sluchátek
Mnoho lidí, pro které je největší prioritou odhlučnění okolí v práci nebo při dlouhém dojíždění dopravou, dává přednost raději velkým modelům přes uši, a to především vzhledem k pohodlí při dlouhodobém používání. Pokud je jejich konstrukce hlavového mostu, přítlaku na hlavu a materiálu náušníků ideálně vyladěna, ani při celodenním nošení o nich uživatel téměř „neví“. Přesto, že velká sluchátka umožňují výrobcům využít větší vestavěné reproduktory, platí i zde stejná pravda o spotřebních a vysoce kvalitních modelech v souvislosti s kvalitou zvuku. Není tedy samozřejmostí, že velká sluchátka budou hrát dobře.
Zpráva publikovaná v časopise Environment International konstatuje, že všudypřítomný hluk se stal jedním z nejrozšířenějších stresových vlivů v každodenním životě a dlouhodobé vystavení hluku může mít významný dopad na duševní zdraví člověka. Současně varuje, že zvuk s vysokou hlasitostí může poškozovat uši. Zde je vhodné zmínit, že mnoho lidí oceňuje velká sluchátka s funkcí aktivního potlačení okolních ruchů i při tichém poslechu nebo dokonce „nasucho“ bez puštěné hudby při dojíždění nebo při práci.
Příkladem velkých sluchátek přes uši s vysoce kvalitní reprodukcí i špičkovým ANC jsou Bose QuietComfort Ultra Headphones. Jejich patentovaná technologie umožňuje plynule řídit míru aktivního potlačení hluku a přizpůsobit ji momentálním potřebám. Zároveň jsou oceňována pro špičkový zvuk, velmi pohodlné provedení, optimální přítlak na hlavu i náušníky potažené luxusní syntetickou kůží. Díky tomu je lze je nosit bez rizika bolesti hlavy nebo ušního zvukovodu doslova celý den, čemuž odpovídá i 24hodinová výdrž na baterie. Reprodukci hudby lze vyladit podle osobních preferencí pomocí ekvalizéru ovládaného přes aplikaci.
Co říct závěrem? Špunty budou pravděpodobně vaší volbou, pokud upřednostňujete styl, univerzálnost a přenositelnost, případně pokud chcete sluchátka využívat při spotu. Velká sluchátka upřednostníte více tehdy, když je vaší prioritou pohodlí ve spojení s nejvýkonnějším možným potlačením okolních ruchů. Bez ohledu na preferované provedení si s kvalitními sluchátky užijete skvělé hudební zážitky.
O společnosti Bose:
Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, pan Amar G. Bose. Již první audiosystém Bose přinesl revoluční způsob řešení a revoluci v zážitku reprodukované hudby. Až do dnešní doby je společnost řízena jejími původními principy, kterými jsou investice do dlouhodobého výzkumu s cílem vývoje nových technologických řešení, které přinesou reálný přínos zákazníkům. Kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí Bose také zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví. S produkty a patentovanými technologiemi Bose se setkáváme v domácnosti, autě, na cestách i na veřejných prostranstvích.
O společnosti BaSys:
Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.