Počet a zejména intenzita DDoS útoků na české firmy zůstaly i v lednu nadprůměrně vysoké, i když se celkové objemy oproti předcházejícím dvěma měsícům o něco snížily. Zároveň po několika měsících opět nejvíce útoků míří z Ruska. Výrazně pak roste efektivita útoků – jsou totiž zacílené přímo na aplikační vrstvu, která poskytuje koncovým uživatelům přístup k online službám. Útočníci napadající servery provozující služby či internetové stránky v posledních měsících také stále více hledají úplně nové cesty svých DDoS útoků a prodlužují dobu jejich trvání. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu.

„V poslední době je vidět výrazný nárůst efektivity DDoS útoků. Postupně se přesouváme od síťových k aplikačním útoků, tedy od hrubé síly k efektivitě. I když tak při útocích klesá objem škodlivých dat v síti, tak jsou útoky intenzivnější, protože jsou lépe zacílené. Navíc stále platí trendy posledních měsíců – využívání méně obvyklých internetových protokolů, které nejsou tak dobře zabezpečené, a prodloužení doby trvání útoků. Ty obvykle trvají minuty, maximálně hodiny – nyní se ale objevují i extrémní útoky trvající několik dní v kuse,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Útoky zaměřené přímo na aplikační vrstvu umožňují útočníkům efektivně zvýšit jejich dopad a servery provozující služby jednodušeji zahltit i menší intenzitou síťového provozu. Všechny nové trendy tak ukazují na nutnost zabezpečení nových míst v rámci firemní IT infrastruktury.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource v lednu dosáhl počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnoty 195. Nejvíce útoků bylo z Evropy, ta kralovala i žebříčku intenzity útoků. Z pohledu zemí bylo poprvé od října opět nejvíce útoků z Ruska, nejintenzivnější útoky pak směřovaly také z Ruska, které se na první příčku vrátilo po více než roce. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu pak v lednu oproti předchozímu měsíci poklesl.

O FlowGuard

Detekční zařízení FlowGuard vzniklo v laboratořích společnosti ComSource. Funguje na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu. Organizacím pomáhá detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě. Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.

O společnosti ComSource

Společnost ComSource se v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťové infrastruktury pohybuje od roku 2010. Poskytuje vysoce profesionální služby a dodává ta nejlepší infrastrukturní a bezpečnostní řešení on-premise, v cloudu nebo v hybridních prostředích. Díky vlastní laboratoři ComSource vyvinul a dále rozvíjí i vlastní řešení a služby. Nejvýraznější z nich je systém FlowGuard chránící před DDoS útoky. ComSource má CSIRT tým, je aktivním členem AFCEA a projektu FENIX. Společnost má své pobočky v Praze, Písku a v Bratislavě.

Napsat komentář