PRAHA – 11. července 2025 Společnost Check Point Software Technologies, průkopník a globální lídr v oblasti kyberbezpečnostních řešení, zveřejnila zprávu AI Security Report, která upozorňuje, že kyberzločinci zneužívají k vývoji hrozeb nejenom legitimní AI platformy, jako jsou ChatGPT, Grok, Gemini, DeepSeek nebo Qwen, ale vyvíjí i vlastní nebezpečné AI modely.

Mezi nejznámější AI modely zaměřené na kybernetickou kriminalitu patří FraudGPT, WormGPT, HackerGPT, GhostGPT nebo OnionGPT. Hackeři prodávají přístupy na Telegramu nebo hackerských fórech a platformy lze využít k vytváření malwaru, phishingových kampaní, deepfake podvodů a dalších hrozeb a útoků.

„AI model WormGPT byl vytvořen pomocí jailbreakování ChatGPT a je prodáván jako ‚ultimátní hackovací AI‘. Dokáže bez etických omezení generovat phishingové e-maily, vytvářet malware a skripty pro sociální inženýrství nebo pomoci s budováním botnetu. Přístup je prodáván i na telegramových kanálech a cena je 100 dolarů měsíčně nebo 200 dolarů za neomezený přístup. Platba probíhá kvůli anonymitě v kryptoměnách,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, software, Webová stránka  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

WormGPT je propagován i na Telegramu

AI model DarkGPT zase kyberzločinci využívají k analýze a čištění velkých objemů dat. „Kyberzločinci jsou totiž pomocí infostealerů schopni ukrást obrovské množství dat a hledají způsob, jak zrychlit identifikaci těch nejcennějších informací, které umožní krádeže účtů, finanční podvody nebo počáteční přístup do organizací a ransomwarové útoky. DarkGPT dokáže najít konkrétní klíčová slova, přihlašovací údaje a další citlivé informace, které je možné efektivně použít při cílených útocích nebo je lze prodat dalším kyberzločincům,“ dodává Peter Kovalčík.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, software, Multimediální software  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

Příspěvek na darknetu propagující využití umělé inteligence k identifikaci cenných dat

Na darknetových fórech lze najít také nejrůznější AI nástroje, které jsou určeny pro efektivní správu a vytváření phishingových a spamových kampaní. Například GoMailPro za 500 dolarů měsíčně umožňuje automatizované generování spamu a phishingových e-mailů.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Webová stránka, Webové stránky  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

Reklamy na spamové agenty využívající umělou inteligenci

Skupina GXC Team vytvořila nebezpečnou AI aplikaci Business Invoice Swapper, která pomáhá kyberzločincům s BEC (Business Email Compromise) podvody, automaticky skenuje napadené e-mailové účty a hledá faktury a platební pokyny. Zároveň dokáže měnit bankovní údaje, aby byly finanční prostředky přesměrované na účty útočníků. Aplikace pomocí AI snadno překonává jazykové bariéry, efektivně pracuje s velkými objemy dat a automatizuje distribuci hrozeb. Cena je výrazně vyšší než u jiných služeb, začíná na 5 000 dolarech za měsíc, na druhou stranu jsou tyto typy podvodů mnohem sofistikovanější a lukrativnější.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Webová stránka, Písmo  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

Zájem kyberzločinců o AI ale vede i k podvodům mezi hackery. Check Point mimo jiné odhalil webovou stránku, která napodobovala HackerGPT a lákala na možnost využívat hackerský nástroj k útokům. Ve skutečnosti to byl ale trik a stránka šířila malware.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo, logo  Obsah vygenerovaný umělou inteligencí může být nesprávný.

Podezřelá webová stránka zaměřená na okrádání kyberzločinců

Jak je vidět i z předchozích řádků, kyberzločinci mají k dispozici stále pokročilejší nástroje, využívají AI a sociální inženýrství, takže organizace se při své ochraně musí zaměřit na prevenci. Je nutné používat nejlepší ochranu na trhu a k boji s kyberzločinem využít i AI technologie, protože hackeři jinak zneužijí jakékoli slabé místo, ať už jsou to mezery v zabezpečení nebo lidský faktor.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/

X: https://twitter.com/_cpresearch_

Sledujte novinky o společnosti Check Point Software Technologies:
X: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.

Napsat komentář