Digitální technologie mohou seniorům pomoci zapojit se do společenského života a snížit osamělost. A jsou na ně připraveni – čtvrtina je ovládá na základní či pokročilé úrovni a 38 % českých seniorů patří mezi digitální nadšence otevřené novým výzvám, ukazuje to průzkum T-Mobile. Přestože seniory společnost často podceňuje, s technologiemi mají bohaté zkušenosti, což platí každým rokem pro jejich stále vyšší podíl. Jen podíl seniorů připojených na internet se za posledních deset let zdvojnásobil. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Evropy v datech.

V Evropské unii žije 95 milionů obyvatel starších 65 let a celkem 4 % z nich žijí prakticky o samotě. Podle Eurostatu se bezmála 4 miliony evropských seniorů setkávají s rodinou a přáteli méně než jednou ročně. Osamělost přitom patří mezi zásadní hrozby, které dopadají nejen na duševní, ale i fyzické zdraví. Sociální izolace a osamělost je podle vědců spojována s 29 % nárůstem rizika srdečního onemocnění, o 32 % vyšší pravděpodobností mozkové mrtvice nebo 50% zvýšením rizika demence u starší populace. Senioři starší 65 let patří v tomto ohledu k nejohroženějším skupinám.

Ačkoliv Česko obecně ve srovnání osamělosti dopadá nadprůměrně dobře, z hlediska seniorské populace tomu tak není. Počet českých seniorů žijících přes rok bez kontaktu s rodinou a přáteli v uplynulém roce evropský průměr lehce překonal. Ještě vážnější je pak situace Čechů starších 75 let. Ani jednou ročně se s blízkými nesetkává 6,5 % z nich.

Interaktivní infografiku k seniorům a jejich kontaktu s okolím naleznete na tomto odkazu.

Obsah obrázku text, diagram, voda, snímek obrazovky  Popis byl vytvořen automaticky

Čeští senioři jsou v digitálním světě stále méně izolovaní

Pozitivní zprávou je, že až 96 % Čechů ve věku mezi 65 a 74 roky se v případě nouze má na koho obrátit. Sami na sebe se nejčastěji musí spolehnout senioři v Itálii, Německu a zejména v Rumunsku, kde se víc než třetina této věkové skupiny nemá na koho obrátit.

Díky moderním technologiím však mají senioři stále větší možnost být blíže ke své rodině a přátelům, což se odráží i na narůstajícím zájmu o rozšiřování znalostí v oblasti technologií. Zvýšený zájem o technologie registrují i v T-Mobile, jak vysvětluje Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti. „Svědčí o tom i účast na kurzech našeho projektu Digitální senior, které v loňském roce navštívilo 2 500 seniorů. Jestliže jsme se dříve zaměřovali na základy obsluhy chytrých telefonů, dnes už není výjimečné, že seniory zajímají i pokročilé funkce, jako jsou například vychytávky spojené s umělou inteligencí,“ upozorňuje Orgoník.

Mobil má téměř každý senior, 40 % na něm může surfovat po internetu

Navzdory obecnému přesvědčení se české starší populaci skutečně daří učit novým digitálním zručnostem. „Mobilní telefon vlastní podle dat z loňského roku 97 % českých seniorů, bezmála polovina z nich už dokonce zanevřela na tlačítkové mobily ve prospěch těch dotykových a internetem v mobilu se v této populaci vybavili 2 z 5 Čechů,“ vysvětluje Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech, a dodává, že až 17 % seniorů je i na sociálních sítích.

„Internet a aktuálně asi nejvíc Facebook seniorům pomáhá při vyhledávání programů,“ upřesňuje Hana Čepová, spoluzakladatelka organizace Právě teď, a dodává: „Dnes už asi neexistuje seniorská, nebo pro-seniorská organizace, která by neměla web nebo právě Facebookovou stránku či skupinu.“

Na to, že by senioři neměli být v přístupu k technologiím ze společnosti vyčleňování, upozorňuje i Martin Orgoník: „Cílem je podpořit jejich orientaci v nabídce a pomoci jim získat potřebné dovednosti. Zásadní je i předávání informací o kyberbezpečnosti formou praktických rad – například jak rozpoznat podvodné e-maily.“

S rostoucí konektivitou roste i počet seniorů využívajících internet. Zatímco před deseti lety jich bylo jen 28 %, dnes je to téměř dvojnásobek. Internet jim slouží hlavně ke komunikaci s rodinou, sledování zpráv, e-mailům a online bankovnictví. „Z klientů, kteří mají mobilní bankovnictví George, tvoří pětinu lidé nad 65 let. Devět z deseti lidí v této věkové kategorii se do něj pravidelně přihlašuje, zadává platby nebo kontroluje historii transakcí,“ potvrzuje Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Naopak méně často než zbytek populace senioři nakupují online či hledají informace o cestování. Klíčovou roli v jejich vztahu k technologiím hrají sociální kontakty – motivací bývá hlavně rodina a přátelé.

Interaktivní infografiku k českým seniorům na internetu naleznete na tomto odkazu.

Senioři častěji vlastní stolní počítače než tablety

Zatímco z pohledu využívání telefonů čeští senioři za zbytkem populace nijak nezaostávají, v případě počítačů mají jisté rezervy. Nejmenší zastoupení mají mezi domácnostmi osob starších 65 let tablety, které vlastní jen 9 % z nich, zatímco v průměru dosahují tablety 36 % zastoupení napříč českými domácnostmi. Čtvrtina seniorských domácností pak podle Českého statistického úřadu vlastní stolní počítače a u třetiny seniorů naleznete notebooky.

Interaktivní infografiku k technologiím a internetu v Česku naleznete na tomto odkazu.

Základní digitální dovednosti ovládá pětina českých seniorů

Čeští senioři mají dobré předpoklady pro využívání digitálních technologií – pětina z nich je ovládá na základní úrovni, což mírně převyšuje unijní průměr. Přesto bývají často podceňováni, říká Hana Čepová, která je v této oblasti vzdělává už přes deset let. „Za poslední dekádu se jejich znalosti výrazně zlepšily. Přesto se narodili do světa bez počítačů a internetu, takže zůstávají spíše nadšenými začátečníky. Ale mění se to a je třeba s tím pracovat i třeba v přípravě vzdělávacích programů – hledat nová témata, jako je například AI,“ vysvětluje Čepová.

Pokud se zaměříme na pokročilé uživatele digitálních technologií, spadáme s 5,3 % mezi země, které mají rozhodně co dohánět. Toto srovnání spojuje jedince, kteří dosáhli nadprůměrného výsledku v pěti oblastech vytyčených Eurostatem. Mezi ty patří práce s daty, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost na internetu a řešení problémů.

Interaktivní infografiku k digitální dovednosti seniorů v Evropě naleznete na tomto odkazu.

Tři čtvrtiny českých seniorů jsou digitálním technologiím otevřené

„Stejně jako u ostatních věkových skupin nelze ani všechny seniory ‚házet do jednoho pytle‘,“ upozorňuje Martin Orgoník z T-Mobile a vysvětluje: „průzkum, který jsme vloni realizovali, nám ukázal, že existují tři skupiny seniorů, pokud jde o jejich využívání technologií. Největší skupinu mezi nimi tvoří ti, kteří jsou technologiím otevřeni, a dalo by se tvrdit, že 38 % českých seniorů spadá mezi takzvané ‚digitální nadšence‘. Celkem 36 % pak představují pragmatici a jen 26 % tvoří lidé, kteří se k technologiím staví odmítavě.“ Všechny tři skupiny pak spojuje obava z toho, že se technologie vyvíjí příliš rychle a relativně často se bojí i toho, že se stanou obětí nějakého podvodu v kyberprostoru.

Zvýšené riziko kybernetických útoků na seniory: Jak se efektivně bránit

Podle Alžběty Dvořákové, tiskové mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), představují senioři jednu z nejcitlivějších skupin v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Oběťmi jsou však zejména aktivní uživatelé digitálních technologií, kteří pravidelně využívají internetové bankovnictví, sociální sítě a další online služby. V poslední době se stále častěji objevují případy, kdy senioři čelí podvodům na online seznamkách nebo sociálních sítích. Útočníci navazují kontakt, získávají důvěru a následně manipulují oběť k předání finančních prostředků nebo citlivých dat,“ vysvětluje Dvořáková.

Napsat komentář