Zakladatel Villig předpovídá: Autonomní auta to bez nás v budoucnosti nezvládnou
Tallinn, 14. listopadu 2024 – Zakladatel a generální ředitel společnosti Bolt Markus Villig oznámil, že globální platforma pro sdílenou mobilitu Bolt dosáhla milníku 2 miliardy eur v ročním příjmu. V technologickém podcastu 20VC, který moderuje podnikatel Harry Stebbings, Villig hovořil o růstu společnosti, kterou založil v roce 2013 jako teenager v Estonsku s půjčkou 5000 eur od svých rodičů.
Během této rané fáze se Villig zaměřil na organický růst firmy s malým týmem, který dokázal rozšířit působnost Boltu z domovského Estonska do více než 50 zemí po celém světě.
Budoucí směřování: autonomní vozidla a udržitelná mobilita
„Společnosti poskytující přepravní služby budou nejlepší cestou, jak uvést autonomní auta na trh. Někteří lidé si myslí, že tyto společnosti si vytvoří vlastní platformy a že společnosti jako ta naše budou vytlačeny z trhu,” vysvětloval Markus Villig v tech-podcastu. „Myslím, že tito lidé vůbec netuší, jak složité to celé je a jak náročné je budovat síť přepravních služeb v takovém měřítku. Pracujeme na tom už 11 let s lidskými řidiči a už to je těžké. Přidáte-li k tomu složitost řízení autonomního provozu, čištění aut, jejich nabíjení a podobně, myslím, že to bude ještě náročnější.“
Nicméně Villig také upozornil na to, že je třeba být opatrný, pokud jde o načasování uvedení technologie autonomních vozidel na trh, a uvedl, že společnosti v tomto odvětví jsou „stále několik let vzdálené od služby, která bude komerčně životaschopná, levnější než lidský řidič a splňující regulatorní požadavky.“
Markus Villig zdůraznil, že Bolt vidí velký potenciál právě v zavádění autonomních vozidel. Právě platformy jako Bolt budou podle něj klíčové pro masové nasazení této technologie.
První kroky v tomto směru podniká Bolt i v České republice. Stejně jako na dalších trzích zde podporuje rozvoj elektromobility, což dokazuje i nedávné spuštění flotily elektrických vozidel v Brně a nižší desítky EV aut v hlavním městě České republiky. V Praze ostatně zároveň Bolt Drive již teď nabízí hybridní Toyoty.
Silicon Valley máme i v Evropě
Markus Villig rovněž vyjádřil zpochybnil názor, že evropská technologická scéna zaostává za Silicon Valley a vyzdvihl evropský talent jako klíčový faktor úspěchu Boltu během let.
„Z naší zkušenosti se nám mnohem lépe osvědčilo najímat talentované a pracovité lidi z Evropy, kteří dosud neměli příležitost konkurovat na globální úrovni. Právě tito lidé vybudovali společnost a rostli s ní – je to úplně jiná mentalita než v Silicon Valley, kde lidé po dvou letech odcházejí za dalším projektem,“ dodal Villig.
Bolt dnes konkrétně v České republice poskytuje pět klíčových služeb: přepravu díky síti partnerských řidičů, sdílené elektrokoloběžky a e-kola, doručování jídla a potravin a nově od letošního léta také carsharing Bolt Drive, který obyvatelům Prahy nabízí flexibilní a cenově dostupnou alternativu k vlastnictví vozidel.
Celý rozhovor, ve kterém Villig hovoří o rozmachu firmy, soutěžení s Uberem a budoucnosti mikromobility, je možné si poslechnout na YouTube nebo Spotify.
O Boltu
Bolt je evropskou superaplikací, jejíž misí je dělat dopravu po městě dostupnější, bezpečnou a udržitelnou. Platforma Bolt již slouží více než 200 milionům zákazníků ve 50 zemích a 600 městech po celém světě. Bolt usiluje o urychlení přechodu od vlastnění automobilů k sdílené mobilitě, a nabízí lepší alternativy včetně odvozu autem, sdílení automobilů a elektrických koloběžek, stejně jako doručování jídel a potravin.