Lunchmeat festival, každoročně konaná přehlídka spojující nezávislou scénu elektronické hudby a nová média, letos oslavil na konci září 15 let. Jedním z vrcholů tohoto ročníku byla spolupráce dubstepového a techno inovátora Pinche s mezinárodně uznávaným vizuálním umělcem vystupujícím pod pseudonymem Lorem. Společně v prostorách pražského Veletržního paláce představili novou audiovizuální performance s názvem A Red Rabbit, která mezi návštěvníky festivalu vzbudila velký ohlas.

Lorem v minulosti spolupracoval se známými jmény napříč hudebními žánry, jako jsou legendární skladatel Danny Elfman, Blixa Bargeld z Einstürzende Neubauten, MAEID Bureau nebo Acre. Má několikaleté zkušenosti s využíváním umělé inteligence v umělecké tvorbě, při níž pracuje s různorodými zvukovými i vizuálními médii. V práci mu pomáhají grafické karty GeForce RTX včetně GeForce RTX 4090. Uplatňují se hned v několika fázích kreativního procesu: od trénování AI po 3D grafiku.

Při práci na A Red Rabbit využil Lorem hned několik modelů strojového učení. Například texty a scénáře byly z velké části vytvořeny pomocí starší verze populárního jazykového modelu GPT-2 od OpenAI. Jako podklad pro jeho lokální trénování byly použity přepisy snů společně s vhodnou podivnou literaturou. Autor sám popisuje svůj přístup ke strojovému učení jako stavění z kostek Lega. Jednotlivé modely spojuje do různých modulárních kombinací. Často používá starší a menší, jež lze snadno trénovat „od nuly“, a výstupy z nich mu pak poslouží jako vstup pro modely složitější a precizněji vyladěné. Dokáže tak například pomocí takového řazení vygenerovat video, následně v něm upravit hloubku ostrosti a poté jej převést do požadovaného rozlišení. Na výsledek je možné se podívat v klipu pro track Silence z alba Time Coils.

Ve tvorbě Lorem také uplatňuje další inovativní metody, kde se uplatní akcelerace pomocí GeForce RTX 4090. S grafikem Karolem Sudolskim dlouhodobě spolupracuje na tvorbě 3D grafiky. Využívají mimo jiné metodu fotogrammetrie, tedy sestavení trojrozměrného objektu z jeho fotografií. Výsledek lze potom převést například do v Unreal Engine, který se dnes kromě populárních her využívá i při tvorbě hudebních klipů nebo seriálů, nebo v Adobe After Effects. Neuronové sítě pak obstarají rozpohybování postav a prostředí.

A v neposlední řadě se grafická karta uplatní také při generování hlasového doprovodu. Například děsivý hlas zakončující celé představení A Red Rabbit byl původně vytvořen pomocí AI. Potřebnou atmosféru pak ještě prohloubil Pinch pomocí řady efektů.

Moderní GPU z rodiny GeForce RTX extrémně urychlují komplexní práci, umožňují tvořit kvalitnější výstupy a díky tomu otevírají digitálním umělcům nové možnosti i příležitosti k experimentům. Relativně kompaktní PC s GeForce RTX 4090 dokáže nahradit starší pracovní stanice a existuje dokonce notebooková verze této karty pro ještě větší mobilitu. „Pracuji s několika neuronovými sítěmi řazenými za sebou a úspora času při jejich trénování nám umožňuje zkoušet nové experimenty, snáze přestát neúspěchy a někdy se podaří dospět k novým fascinujícím objevům,“ uzavírá Lorem.

Prosím, pokud je to možné, uveďte jako zdroj jméno autora. Soubory jsou po nich pojmenovány.

Napsat komentář