Civilizační onemocnění jsou mezi Čechy stále na vzestupu. S cukrovkou se léčí každý desátý, více než 80 % z nás má zvýšenou hladinu cholesterolu a s tím související kardiovaskulární nemoci jsou v Česku stále nejčastější příčinou smrti. Technologie, které lidem umožňují snadno monitorovat své zdraví, se proto těší stále větší oblibě. Jejich význam ukazují i data české společnosti Elonga – 55 % jejích uživatelů následováním doporučení vyplývajících z pravidelného měření dokázalo snížit funkční věk svého organismu. I proto se firma rozhodla spustit tzv. rent model, který umožní si snímač nejprve půjčit a zdarma vyzkoušet. „Řada z nás má chuť na sobě pracovat, ale často neví, kde a jak vlastně začít. S námi proto lidé dostanou doporučení na míru a zároveň mohou denně sledovat svůj pokrok,” říká Vojtěch Hlavenka, spoluzakladatel společnosti Elonga, jejíž snímač používá 6 měsíců po spuštění již 7 tisíc uživatelů.

Úroveň stresu, regenerace, připravenost na další zátěž, ale i funkční věk – tedy ten, na který se vaše tělo cítí v porovnání se skutečným kalendářním věkem. I to je hodnota, kterou Elonga pomocí svého snímače variability srdeční frekvence měří a kterou nyní dokazuje, jak zásadní má pravidelný pohyb na zdraví člověka vliv. „Na anonymizovaných datech našich uživatelů vidíme, že 55 % z nich v průběhu pravidelného měření a následování doporučení aplikace doslova omladilo svůj organismus, tedy snížilo svůj funkční věk. Stovkám nejaktivnějších se přitom podařilo snížit jej o více než 2 roky,“ komentuje Vojtěch Hlavenka ze společnosti Elonga, která na českém trhu působí od konce minulého roku.

Mezi Čechy vede obyčejná chůze, muži častěji preferují běh a cyklistiku.

Využívání technologií pro sledování pohybových aktivit či spánku je v posledních letech velmi oblíbené, monitoring celkového stavu organismu je však v Česku poměrně novinkou. Elonga jej dosahuje díky sledování aktivity centrálního nervového systému, který reflektuje naše každodenní činnosti a jejich vliv – tedy i množství stresu, odpočinku, celkovou psychickou zátěž a samozřejmě pohyb. Právě ten si lze do Elonga aplikace rovněž zapisovat, či automaticky synchronizovat z mobilních aplikací Apple Zdraví a Google Fit, a následně si nechat na jeho základě vypracovat týdenní pohybový plán. Mezi Čechy ve výběru aktivit jasně vede chůze, běh a cyklistika.

Ukazuje se, že nejrůznější doporučení o denním počtu kroků mají na Čechy přeci jen nějaký vliv. Na datech našich uživatelů totiž vidíme, že právě chůze je nejčastěji realizovanou aktivitou, ačkoliv záleží také na věku a pohlaví. Například ženy do čtyřiceti let dávají přednost běhu, směrem k padesátce pak znovu stoupá obliba obyčejné chůze. Naproti tomu muži nad čtyřicet let nejčastěji preferují cyklistiku, což se nemění ani u starších ročníků kolem 60 let,“ komentuje data Elonga uživatelů Hlavenka.

Prevence dostupná každému. Díky rent modelu si můžete měření vyzkoušet zdarma

Data tak naznačují, že se Češi ve svém přístupu k vlastnímu zdraví přeci jen mírně lepší. Trend posledních let je totiž jinak výrazně negativní – Česko se mezi evropskými zeměmi drží na předních příčkách v množství pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, které jsou aktuálně příčinou 40 % všech úmrtí ročně. Cílem zakladatelů Elongy je proto mimo jiné ukázat, že dělat pro své zdraví něco navíc je snazší, než se zdá, a také cenově dostupnější, než si mnozí myslí. To Elonga dokládá i tím, že momentálně spouští tzv. rent model – lidé si tak mohou snímač nejprve zapůjčit, vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout, jestli snímač koupí nebo jej vrátí. Po celý měsíc tedy mohou bezplatně monitorovat stav svého organismu, zjišťovat, co jim prospívá, co naopak škodí a jak jejich tělo reaguje na zátěž běžných dnů.

Všimli jsme si, že možnost nezávazného vyzkoušení na českém trhu s hardwarem v zásadě neexistuje. Za nás je to velká škoda, věříme totiž, že spousta lidí uvítá možnost vyzkoušet, jestli pro ně má daný produkt nebo služba hodnotu dříve, než za něj zaplatí. Zároveň se tak eliminují prodejci, kteří slibují rychlé zázračné účinky, ačkoliv je často celá jejich služba pouhý marketingový trik. Proto lidem přinášíme možnost otestovat si náš produkt na vlastní kůži, a to bez jakýchkoliv závazků, zdarma a teprve následně vyhodnotit, jakým každodenním pomocníkem pro ně může být,“ vysvětluje motivaci ke spuštění rent modelu Hlavenka.

Uživatelé tak budou mít snímač i veškeré funkce aplikace po 30 dní zdarma – po uplynutí testovací doby si jej buďto zakoupí či bezplatně pošlou zpět. Zároveň se mohou rozhodnout, zda jim k používání snímače stačí bezplatná základní verze nebo mají zájem o předplatné poskytující všechny prémiové funkce.

O společnosti Elonga

Společnost Elonga založil Vojtěch Hlavenka ve svých 20 letech a v rámci firmy nyní funguje jako CEO po boku spoluzakladatele Radima Šlachty. Elonga si klade za cíl pomáhat lidem na cestě k dlouhému aktivnímu životu bez zdravotních omezení – tzv. longevity – a to prostřednictvím snímače k měření variability srdeční frekvence metodou spektrální analýzy. Touto, ve světě zcela unikátní, metodikou se spoluzakladatel Radim Šlachta zabývá na akademické půdě více než 30 let. V roce 2017 založil společnost mySASY, která pomáhá profesionálním sportovcům k maximálním výkonům bez rizika zranění. Právě vědecké poznatky ze šestileté spolupráce s vrcholovými sportovci byly následně využity při tvorbě Elonga snímače, čímž se společnosti povedlo jako první na světě zprostředkovat původně pouze laboratorní metodu široké veřejnosti.  Měření bylo pomocí machine learning zkráceno z původních 20 minut na 3 minuty, během kterých uživatele informuje o aktuální hladině stresu, regenerace i tzv. readiness, tedy připravenosti na aktuální den. Na základě těchto hodnot vypovídajících o stavu organismu následně doporučí aktivity vhodné pro daný den a zároveň dlouhodobě individuálně sleduje, co uživateli prospívá a co naopak škodí. Elonga snímač uvedla na trh koncem roku 2023, přičemž během prvních 3 měsíců dosáhla na pětimilionový obrat a více než 2,5 tisíce prodaných snímačů.

Napsat komentář